TT-sportens pm fredagen den 28 april
Publicerad 2017-04-28
ISHOCKEY: Inför den sjunde SM-finalen mellan HV 71 och Brynäs. 2500 tecken klockan 15. Fakta.
+ Sidotext
+ Matchguide
ISHOCKEY: Inför Tre Kronors möte med Tjeckien i Carson Hockey Games (TT:s utsände Anders Wallin, Ceske Budejovice, Tjeckien).
+ Ingen tvekan bakom Krügers VM-ja. 2700 tecken klockan 11. Fakta.
+ Matchguide
+ Sverige tränar, 18.00-19.20.
ISHOCKEY: Stanley Cup: kvartsfinal 1 i bäst av 7.
+ Crosby hjälte mot Washington. UTSÄNT
+ Karlsson avgjorde trots Lundqvists storspel. UTSÄNT
TRAV: Inför Olympiatravets final. 2200 tecken klockan 14.
HANDBOLL: SM-slutspel, herrar: kvartsfinal 5 i bäst av 5: Lugi-Ystads IF, Redbergslid-Sävehof (båda 19.10). Kortare text.
+ Bilder från Lugi-Ystads IF.
BILSPORT: Formel 1, träning (10.00/14.00, Sotji, Ryssland, tom 30/4).
+ Experten: Ingen oro för Marcus Ericsson. 1800 tecken utsänt, texten uppdateras under eftermiddagen.
FOTBOLL: Champions League, damer. Inför den andra semifinalen mellan Lyon och Manchester City. Text under eftermiddagen
FOTBOLL: Hammarby har presskonferens för att presentera "ändringar i den sportsliga organisationen" (14.30, Stockholm). Text under eftermiddagen.
+ Bilder
TENNIS: WTA (Stuttgart, Tyskland, Istanbul, tom 30/4).
+ Stuttgart, kvartsfinal: Maria-Sjarapova, Ryssland-Anett Kontaveit, Estland (14.00). Kortare text.
+ RIDSPORT: Int hopptävl, med nationshoppning (Lummen, Belgien, tom 30/4).Text under kvällen.
FOTBOLL: Serie A: Atalanta-Juventus (20.45).
FOTBOLL: Spanska ligan: Villarreal-Gijon (20.45).
FOTBOLL: Bundesliga: Leverkusen-Schalke (20.30).
FOTBOLL: Franska ligan: Angers-Lyon (20.45).
CURLING: VM, mixeddubbel: Sverige-Lettland, åttondelsfinal (17.00, Lethbridge, Kanada, tom 29/4). Kortare text.
FOTBOLL: Allsvenskan, damer: Kif Örebro-Hammarby (19.00). Notis.
FOTBOLL: Superettan: Falkenberg-Gais (19.00). Notis.
BORDTENNIS: SM-slutspel, damer: kvartsfinal 2 i bäst av 3: Storfors-Arvika, Mälarenergi-Juno, Eslöv-Dänningelanda, Halmstad-Spårvägen (alla 18.30).
INNEBANDY: Euro Floorball Tour, damer: Sverige-Finland (15.00, Olomouc, Tjeckien, tom 30/4).
INNEBANDY: Euro Floorball Tour, herrar: Sverige-Tjeckien (12.30, Åbo, Finland, tom 29/4).
+ Övrig match: Schweiz-Finland.
+ Övrig match: Tjeckien-Schweiz (18.00).
BADMINTON: EM (Kolding, Danmark, tom 30/4).
GOLF: USA-touren, herrar (Avondale, Louisiana, tom 30/4).
GOLF: USA-touren, damer (Irving, Texas, tom 30/4).
GOLF: Europatouren, herrar (Peking, tom 30/4).
BILSPORT: Rally, VM-deltävl 5 av 13 (Argentina, tom 30/4).
RIDSPORT: Inte dressyrtävl (Hagen, Tyskland, tom 1/5).
RIDSPORT: Int fälttävl (Sopot, Polen, tom 30/4).
HANDBOLL: Bundesliga.
BASKET: NBA-slutspel.
TENNIS: ATP (Barcelona, Budapest, tom 30/4).
GYMNASTIK: Världscupen, rytmisk gymnastik (Baku, tom 30/4).
BILJARD: VM, snooker (Sheffield, Storbritannien, tom 1/5).
SEGLING: Världscupen (Hyères, Frankrike, tom 30/4).
RIDSPORT: Global Champions Tour, hoppning (Shanghai, Kina, tom 30/4).
CYKEL: Världstouren, herrar: Romandiet runt (Schweiz, tom 30/4).
FOTBOLL: Portugisiska ligan.
FOTBOLL: Turkiska ligan.
FOTBOLL: League championship.
FOTBOLL: Finländska ligan.
FOTBOLL: Skotska nedflyttningsserien.
FOTBOLL: 2.Bundesliga.
FOTBOLL: Danska ligan, nedflyttningsgrupp A.
FOTBOLL: Division 1 Mellersta Götaland, damer.
FOTBOLL: Division 2 Östra Götaland, herrar.
FOTBOLL: Division 2 Södra Svealand, herrar.
FOTBOLL: Division 3 Nordvästra Götaland, herrar.
FOTBOLL: Division 3 Mellersta Norrland, herrar.
FOTBOLL: Division 3 Västra Svealand, herrar.
FOTBOLL: Division 3 Södra Svealand, herrar.
FOTBOLL: Division 3 Södra Svealand, herrar.
FOTBOLL: Division 3 Sydvästra Götaland, herrar.
FOTBOLL: Division 3 Sydöstra Götaland, herrar.
FOTBOLL: Division 3 Sydvästra Götaland, herrar.
ISHOCKEY: Finländska ligan, slutspel: ev. final 7 i bäst av 7: Tappara-KalPa (17.30).
TRAV: Åby (V64), Boden, Kalmar.
Vakthavande på sporten är i dag:
Kl 9-16: Lasse Mannheimer
Kl 16-24: Linus Schröder
Vi kan nås på tel 08-692 26 95
Resultatredaktionen 08-692 26 90
TT:s växel: 08-692 26 00
E-post: sport@tt.se