Måndag 5 augusti: Svenskarna som tävlar på OS idag Här är program och tv-tider för OS måndag 5 augusti Uppdaterad 11.52 | Publicerad 00.30
share-arrow Dela unsave Spara
En ny blågul medaljfest är att vänta under måndagen i Paris.
Då är det nämligen dags för Armand Duplantis att kliva ut i stavhoppsfinalen.
Här är alla svenskar som tävlar på den nionde OS-dagen.
En rad blågula stjärnor ska ut och tävla under OS-måndagen. Silverhjälten Truls Möregårdh kliver rakt in i lagtävlingen tillsammans med Anton Källberg och Kristian Karlsson.
Det gör även Linda Bergström, Filippa Bergand och Stina Källberg på damsidan.
Samtidigt kliver Daniel Ståhl in i diskuskvalet och ett par timmar senare ska ridsportsstjärnorna kvala till den individuella finalen i hoppning.
Kvällen bjuder på en av Sveriges stora guldchanser, då Armand Duplantis kliver in i stavhoppsfinalen.
Samtidigt ska även succésvenskan Vanessa Kamga jaga medalj i diskus.
Hål i er – nedan hittar ni dagens höjdpunkter med reservation för ändringar.
09.00: Skytte: Kval, Lerduvor skeet - Lag, Mixed: Victoria Larsson och Marcus Svensson.10.00: Bordtennis: Åttondelsfinal, Lag, Herrar: Truls Möregårdh och Kristian Karlsson. 10.00: Bordtennis: Åttondelsfinal, Lag, Damer: Linda Bergström, Filippa Bergand och Stina Källberg10.05: Friidrott: Omgång 1, 400 m häck, Herrar: Carl Bengtström och Oskar Edlund.10.10: Friidrott: Kval - Grupp A, Diskus, Herrar: Daniel Ståhl. 11.45: Artistisk gymnastik: Final, Barr, Herrar 12.05: Segling: Lopp 7, Nacra 17, Mixed: Emil Järudd/Hanna Jonsson.12.57: Segling: Lopp 8, Nacra 17, Mixed: Emil Järudd/Hanna Jonsson.13.23: Segling: Lopp 10, ILCA 6, Damer : Josefin Olsson.13.49: Segling: Lopp 9, Nacra 17, Mixed: Emil Järudd/Hanna Jonsson.14.00: Ridsport - Hoppning: Kval, Individuellt, Öppet: Malin Baryard Johnsson, Henrik von Eckermann, Peder Fredricson, Rolf-Göran Bengtsson.14.23: Artistisk gymnastik: Final, Fristående, Damer. 15.00: Skytte: Final, Lerduvor skeet - Lag, Mixed: Viktoria Larsson och och Markus Svensson.15.35: Segling: Lopp 7, 470, Mixed: Anton Dahlberg/Lovisa Karlsson, 470-.16.42: Segling: Lopp 8, 470, Mixed: Anton Dahlberg/Lovisa Karlsson, 470-.18.00: Fotboll: Marocko - Spanien, semifinal herrar. 19.00: Friidrott: Final, Stavhopp, Herrar: Armand Duplantis. 19.55: Friidrott: Omgång 1, 200 m, Herrar: Erik Erlandsson.20.30: Friidrott: Final, Diskus, Damer: Vanessa Kamga. 21.00: Fotboll: Frankrike - Egypten, semifinal herrar. 21.15: Friidrott: Final, 5 000 m, Damer. 21.47: Friidrott: Final, 800 m, Damer. All dagens OS på tv i Kanal 5 – måndag 5 augusti: Med reservation för ändringar.
08.00: OS-studion. 08.55: Beachvolleyball, åttondelsfinaler herr/dam. 09.50: OS-studion. 10.00: Friidrott, dag 5 kval. 13.15: OS-studion. 13.30: Segling, dag 9 kval 13.45: OS-studion 13.55: Ridsport, hopp individuellt kval 17.45: OS-studion 18.00: Basket 3z3, herrar semifinal. 18.30: OS-studion. 18.55: Friidrott, dag 5 finaler 21.50: OS-studion. 22.00: Basket 3x3, finaler dam/herr 23.00: OS-studion. OS sänds även i Eurosport och allt kan streamas på Max. Klicka här för att se alla sändningar, samt sortera på höjdpunkter och dagens svenskar. Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
Ingen information om tidigare tävlingar.
OS-program ons 24 tor 25 fre 26 lör 27 sön 28 mån 29 tis 30 ons 31 aug tor 1 fre 2 lör 3 sön 4 mån 5 tis 6 ons 7 tor 8 fre 9 lör 10 sön 11 chevron-right Sport: Alla chevron-down
Missa inte circle LiveSvenskar Final
Medaljligan Nation arrow G arrow arrow S arrow arrow B arrow arrow TOT arrow
Inga medaljer utdelade för vald sport.