4 augusti: Svenskarna som tävlar på OS idag
Här är program och tv-tider för OS söndag 4 augusti
Uppdaterad 00.28 | Publicerad 00.04
Kan söndagen vara OS hetaste dag?
Ludvig Åberg jagar en golfmedalj, Sarah Sjöström har siktet inställt på sitt andra guld i Paris och Truls Möregårdh spelar final i bordtennis.
Här är alla svenskar som tävlar på den nionde OS-dagen.
OS 2024 i Paris: Allt om sommar-OS – datum och program
Det har potential att bli en blågul medaljfest – och det hela är väl utspritt under dagen.
Ludvig Åberg har medaljchans i golfen och slår ut vid lunchtid, 14.30 spelar Truls Möregårdh OS-final i bordtennis och på kvällen kan Sarah Sjöström ta medalj på både 50 m fritt samt lagkappen i medley för damer.
Dessutom går David Åhman och Jonatan Hellvig in i åttondelsfinalen och Novak Djokovic och Carlos Alcaraz möts i en rafflande tennisfinal.
Spänn fast er – nedan hittar ni dagens höjdpunkter med reservation för ändringar.
- 09.00: Golf, slagspel, fjärde rundan (herrar): Alex Norén slår ut 10.11 och Ludvig Åberg slår ut 12.06
- 09.00 Handboll, gruppspel omgång 5 (herrar): Sverige–Japan
- 09.30: Skytte, skeet, kval dag 2 (damer): Victoria Larsson
- 10.00: Dressyr, kür, individuellt: Patrik Kittel, Therese Nilshagen
- 10.20: Friidrott, slägga, kval (damer): Thea Löfman
- 10.55: Friidrott, 200 m, försök (damer): Julia Henriksson (10.55), Nora Lindahl (10.11)
- 11.00: Friidrott, längdhopp, kval (herrar): Thobias Montler
- 12.05: Segling, lopp 4, Nacra 17 (mixed): Emil Järudd/Hanna Jonsson
- 12.57: Segling, lopp 5, Nacra 17 (mixed): Emil Järudd/Hanna Jonsson
- 13.49: Segling, lopp 6, Nacra 17 (mixed): Emil Järudd/Hanna Jonsson
- 14.00: Beachvolleyboll, åttondelsfinal (herrar): David Åhman/Jonatan Hellvig–Jorge Alayo/Nosien Diaz (Kuba)
- 14.00: Cykel, linjelopp (damer): Caroline Andersson
- 14.00: Tennis, singelfinal (herrar): Novak Djokovic (Serbien)–Carlos Alcaraz (Spanien)
- 14.00: Tennis, dubbelfinal (damer): Sara Errani/Jasmine Paolini (Italien)–Mirra Andreeva/Diana Sjnaider (IAN, Individual Neutral Athletes)
- 14.30: Bordtennis, final (herrar): Truls Möregårdh–Fan Zhendong (Kina)
- 14.35: Segling, lopp 7, ILCA 6 (damer): Josefin Olsson
- 15.30: Kanotslalom, CSLX, försöksheat (herrar): Isak Öhrström
- 15.40: Artistisk gymnastik, barr, final (damer)
- 15.45: Segling, lopp 8, ICLA 6 (damer): Josefin Olsson
- 17.05: Segling, lopp 5, 470 (mixed): Anton Dahlberg/Lovisa Karlsson
- 18.12: Segling, lopp 6, 470 (mixed): Anton Dahlberg/Lovisa Karlsson
- 18.30: Simning, 50 m fritt, final (damer): Sarah Sjöström
- 18.36: Simning, 1 500 m fritt, final (herrar)
- 19.26: Simning, 4x100 m medley, final (damer): Sarah Sjöström, Hanna Rosvall, Sophie Hansson och Louise Hansson
- 21.50: Friidrott, 100 m, final (herrar)
All dagens OS på tv i Kanal 5 – lördag 3 augusti:
Med reservation för ändringar.
- 08.00: OS-studion
- 08.50: Handboll, herrar: Sverige-Japan: Gruppspel
- 10.30: OS-studion
- 10.45: Friidrott: Försökspass
- 13.15: OS-studion
- 13.30: Bordtennis, herrar: Singel, bronsmatch
- 14.30: Bordtennis, herrar: Singel, final – Truls Möregårdh-Fan Zhendong
- 15.15: OS-studion
- 15.30: Golf, herrar: Omgång 4 av 4
- 18.00: OS-studion
- 18.25: Simning: Finalpass
- 19.45: OS-studion
- 20.00: Friidrott: Finalpass
- 21.45: OS-studion
- 22.00: Beachvolleyball damer och herrar: Åttondelsfinaler
- 23.00: OS-studion
- OS sänds även i Eurosport och allt kan streamas på Max. Klicka här för att se alla sändningar, samt sortera på höjdpunkter och dagens svenskar.
Så tävlar svenskarna – hela schemat dag för dag
- 08.00: OS-studion
- 08.50: Handboll, Sverige–Japan (herrar)
- 10.45. Friidrott
- 13.15: OS-studion
- 13.30: Bordtennis, Truls Möregårdh–Fan Zhendong (final)
- 15.15: OS-studion
- 15.30: Golf (herrar)
- 18.00: OS-studion
- 18.25: Simning
- 19.45: OS-studion
- 20.00: Friidrott
- 21.45: OS-studion
- Alla grenar går att strömma på Max
Medaljligan
Nation |
---|
Inga medaljer utdelade för vald sport.