Hoppa till innehållAftonbladet

Dagens namn: Lennart, Leonard

Så fyndar du på loppis och auktion

Uppdaterad 2011-03-09 | Publicerad 2007-05-31

Ladda ned vår antikguide med experternas tips, stilskola, auktionsskola

Nu börjar 60-tals prylarna att stiga i pris.

Men se upp med skumgummistoppat om du är köpsugen.

Det rådet och en uppsjö andra råd, tips och massor värdefullt vetande får du samlat i den nya Antikguiden.

Äldre möbler och klassisk design är eftertraktat på auktion, mässor marknader och i butiker. I den enorma uppsjö av varor som bjuds ut finns många fina exemplar.

Det går att fynda billigt, det går att inreda ett helt hem från golv till tak för en bråkdel av nypriset.

Det gäller bara att vara litet noggrann så man inte får sekunda varor med sig hem.

Det gäller också att skaffa sig kunskaper så man inte blir lurad

I vår antikguide hittar du beskrivning på stilar, du får viktiga kunskaper om design, stämplar, formgivare, kalendarium över sommarens och höstens mässor och marknader. Du får en liten auktionsskola och andra tips av Jane Fredlund, känd för sina böcker om antikviteter.

Läs också artikeln där Antikrundans konstkännare Claes Moser berättar om sina bästa fynd. Ett blev embryot till ett museum som nu invigts i Vaxholm. Han ger också sina bästa tips till den som vill handla på auktion.

Antikrundans expert om bästa fyndet

Ladda ned Antikguiden

aftonbladet.se

Följ ämnen i artikeln