Hoppa till innehållAftonbladet

Dagens namn: Lennart, Leonard

Fynda på auktionen efter Birgit Nilsson

Uppdaterad 2011-03-11 | Publicerad 2007-12-05

Operastjärnans personliga ägodelar ropas ut

LUND. Operasångerskan Birgit Nilssons puderdosa, kan det vara något?

Eller hennes piano, nåldyna, guldklocka eller – hennes hembränningsapparat?

I helgen säljs de på auktion.

Birgit Nilsson blev 87 år.

Redan för ett par veckor sedan såldes de 54 mest exklusiva sakerna. Bland en målning av Hendrick Terbrugghen för 1 750 000 kronor.

– I helgen säljer vi ytterligare 217 föremål. Lite silver, prydnadssaker och möbler, säger auktionsintendent Jan Bäckman.

Mozart i gungstolen

– Vem skulle inte vilja ha den gungstol där hon satt och sjöng Mozart?

Och visst är det trevligt att ha det piano hon suttit och klinkat på.

En verklig raritet har inte ens Jan Bäckman upptäckt.

– Här hänger ett par bilder av några gamla operasångare, säger han och pekar på att par små fotografier i gamla ramar.

När Aftonbladet påpekar att det finns en autograf på den ena bilden tittar han närmare.

– Men herregud, utbrister han. Den är signerad av Giuseppe Verdi 1899!

Birgit Nilsson dog på juldagen 2005, 87 år gammal.

Följ ämnen i artikeln