Hoppa till innehållAftonbladet

Dagens namn: Jenny, Jennifer

Toni Alldéns stuga såld på auktion

Uppdaterad 2011-03-10 | Publicerad 2010-02-04

Köptes av man från Luleå

Ett tiotal personer dök upp i dag när kronofogden bjöd ut mördaren Toni Alldéns stuga på auktion.

Huset såldes till en medelålders man från Luleå som betalade 65 000 kronor för stuga och tomt.

Gruvarbetaren och jägaren Toni Alldén, 52, dömdes till livstids fängelse för mordet på Carolin Stenwall, 29.

För att betala hans skulder på över 400 000 kronor har Kronofogden utmätt hans tillgångar. Bland skulderna finns både skadeståndskravet från Carolins anhöriga och underhåll till Alldéns egen familj.

Få seriösa spekulanter

Kronofogden hade värderat huset till 70 000 kronor men summan blev aldrig så stor. Mannen som gick segrande ur budgivningen behövde bara ge 65 000.

Enligt Aftonbladets reportrar på plats dök bara drygt tio personer upp på auktionen.

– Det var journalister, nyfikna och några seriösa spekulanter, säger Aftonbladets Oisin Cantwell.

Sedan tidigare har Alldéns jaktvapen, snöskoter och släpvagn sålts. Bilen, som han körde kroppen i, togs dock tillbaka eftersom anbuden var för låga.

Dömd i hovrätten

Både tingsrätt och hovrätt menar att Toni Alldén är skyldig till mordet.

Själv hävdar Alldén att Carolin redan var död när han sköt henne med sitt jaktgevär sent på kvällen den 12 september 2008. Han säger att hon dog när han vid en dispyt knuffade till henne så att hon föll mot hans släp.

Enligt rättsläkaren som undersökte kvarlevorna var hon dock vid liv när hon sköts. Därefter ska Alldén ha kört omkring med kroppen i sin bil flera timmar innan han sköt skottet.