Hoppa till innehållAftonbladet

Dagens namn: Ludvig, Love

Beach Boys-prylar säljs på auktion

Uppdaterad 2013-03-18 | Publicerad 2013-03-17

En stor samling av minnesprylar från Beach Boys första 20 år kommer att auktioneras ut i London i april, uppger NME.

Samlingen innehåller bland annat handskrivna noter till omkring 150 låtar, kontrakt, brev och fotografier. Allt hittades i en lagerlokal i Florida år 2000.
Enligt Beach Boys-experten Alan Boyd ger prylarna en "ovärderlig inblick i den legendariska gruppen".
Beach Boys bildades i början på 60-talet i Californien.
Ted Owen på Fame Bureau, som håller i auktionen, beskriver samlingen som "den största och mest värdefulla som nått en auktionssal".
Sakerna kan ses på Hard rock café i London den 18 april.