Björklöven–AIK 3–1
Första perioden: 0–1 (9.45) Malte Strömwall (Jesper Frödén, Andreas Hjelm), 1–1 (13.58) Stefan Öhman (Lucas Sandström, Tommy Wargh).
Tredje perioden: 2–1 (7.53) Stefan Andersson (Stefan Öhman, Pär Edblom) spel fem mot fyra, 3–1 (19.49) Lucas Sandström (Stefan Andersson).
Skott: 31–31 (10–15, 9–12, 12–4).
Utv, Björklöven: 8x2, 1x5, 1 matchstraff. AIK: 7x2.
Domare: Christoffer Holm, Sundsvall.
Publik: 3 719.
Asplöven–Mora 3–1 (0–0, 1–0, 2–1)
Andra perioden: 1–0 (19.29) Scott Macaulay (Sebastian Dyk, Mikael Frycklund).
Tredje perioden: 1–1 (2.12) Andreas Stene (Erlend Lesund, Robin Johansson), 2–1 (15.03) Mathias Bromé (Simon Olsson), 3–1 (19.53) Mathias Bromé (Scott Macaulay, Colin Long).
Skott: 29–30 (3–9, 16–6, 10–15).
Utv, Asplöven: 5x2. Mora: 6x2.
Domare: Joakim Bodén, Holmsund.
Publik: 1 012.
Leksand–Sundsvall 6–3 (2–0, 2–2, 2–1)
Första perioden: 1–0 (2.32) Fredrik Forsberg (Janos Hari, Viktor Amnér), 2–0 (16.55) Alexander Ytterell (Viktor Amnér, Janos Hari) spel fyra mot tre.
Andra perioden: 2–1 (8.11) Christoffer Kjaergaard (Emil Fahlander, Markus Kinisjärvi), 3–1 (11.30) Viktor Amnér (Janos Hari), 3–2 (19.32) Tony Söderman (Christoffer Kjaergaard, Markus Kinisjärvi), 4–2 (19.52) Fredrik Forsberg (Jon Knuts, Janos Hari).
Tredje perioden: 4–3 (2.30) Mathias Månsson (Christoffer Persson), 5–3 (5.33) Matias Lassen (Brock Montpetit), 6–3 (18.57) Janos Hari (Viktor Amnér).
Skott: 35–32 (18–6, 11–10, 6–16).
Utv, Leksand: 5x2. Sundsvall: 4x2.
Domare: Peter Lyth, Tullinge.
Publik: 4 036.
Almtuna–Tingsryd 3–0 (1–0, 1–0, 1–0)
Första perioden: 1–0 (2.27) Per Svensson (Oscar Milton) spel fyra mot fem.
Andra perioden: 2–0 (17.14) Patrik Norén (Sebastian Hartmann, Michael Haga).
Tredje perioden: 3–0 (10.42) Michael Haga (Oscar Milton, Sebastian Hartmann).
Skott: 23–28 (10–8, 8–11, 5–9).
Utv, Almtuna: 5x2. Tingsryd: 1x2.
Domare: Robin Karlsson, Alvesta.
Publik: 1 014.
Bik Karlskoga–Oskarshamn 2–3 (0–1, 1–0, 1–2)
Första perioden: 0–1 (6.59) Cameron Burt (Fredrik Styrman) spel fem mot fyra.
Andra perioden: 1–1 (9.25) Gustaf Thorell (Henrik Björklund, Viktor Lang).
Tredje perioden: 1–2 (4.15) Mitchell Wahl (Oscar Engsund, Nicolas Deschamps), 1–3 (7.20) John Nyberg (Daniel Ljungqvist, Mitchell Wahl), 2–3 (19.13) Gustaf Thorell (Viktor Lang, Oskar Carlsson).
Skott: 31–17 (3–12, 17–2, 11–3).
Utv, Bik Karlskoga: 2x2. Oskarshamn: 5x2.
Domare: Patric Bjälkander, Kungälv.
Publik: 2 056.
Timrå–Vita Hästen 2–6 (0–1, 1–1, 1–4)
Första perioden: 0–1 (15.01) Markus Gunnarsson (Wilhelm Westlund).
Andra perioden: 0–2 (3.50) Marcus Eriksson (Gustav Backström), 1–2 (15.09) Jonathan Dahlen (Johan Johnsson, Sam Marklund) spel fem mot fyra.
Tredje perioden: 1–3 (7.16) Anton Brehmer, 1–4 (9.35) Wilhelm Westlund (Marcus Eriksson, Joachim Nermark), 2–4 (10.46) Andreas Molinder, 2–5 (17.14) Erik Olsson (Henrik Lundberg), 2–6 (18.20) Mattias Kalin (Johan Adolfsson, Rasmus Fyrpihl).
Skott: 32–28 (9–6, 14–9, 9–13).
Utv, Timrå: 1x2. Vita Hästen: 4x2.
Domare: Pierre Schilken, Luleå.
Publik: 2 253.