Andra perioden: 0–1 (2.29) Sofie Lundin (Josefin Bouveng, Maria Lindh), 0–2 (8.44) Andrea Dalen (Carrie Atkinson).
Skott: 23–31 (6–13, 6–14, 11–4).
Utv, AIK: 2x2. Djurgården: 3x2.
Domare: Katarina Timglas, Vällingby, och Debby Hengst.
Publik: 112.
SDE–Linköping0–6 (0–1, 0–1, 0–4)
Första perioden: 0–1 (2.20) Georgina Farman (Denise Altmann, Nicoline Söndergaard Jensen).
Andra perioden: 0–2 (16.35) Denise Altmann (Pernilla Winberg, Emilia Ramboldt) spel fem mot tre.
Tredje perioden: 0–3 (4.11) Lara Stalder (Pernilla Winberg), 0–4 (11.05) Pernilla Winberg, 0–5 (17.28) Pernilla Winberg (Moa Wernblom), 0–6 (19.37) Lara Stalder (Moa Wernblom, Ingrid Morset).
Skott: 23–43 (10–10, 7–20, 6–13).
Utv, SDE: 6x2. Linköping: 4x2.
Domare: Fredrik Stenerfelt, Bromma.
Publik: 55.
Brynäs–Modo3–6 (1–3, 1–0, 1–3)
Första perioden: 0–1 (3.56) Sidney Morin (Annie Svedin, Erika Grahm) spel fem mot fyra, 0–2 (6.37) Michela Cava (Olivia Carlsson, Kaitlyn Tougas) spel fem mot fyra, 0–3 (14.07) Alice Östensson, 1–3 (18.11) Lina Bäcklin (Erica Udén Johansson, Angelica Östlund) spel fem mot fyra.
Andra perioden: 2–3 (12.23) Anna Borgqvist (Angelica Östlund) spel fyra mot fem.
Tredje perioden: 2–4 (12.00) Michela Cava (Paula Bergström, Erika Grahm), 2–5 (12.10) Kaitlyn Tougas (Olivia Carlsson), 2–6 (17.42) Erika Grahm (Kaitlyn Tougas, Annie Svedin), 3–6 (17.49) Angelica Östlund spel fyra mot fem.
Skott: 27–33 (3–11, 12–6, 12–16).
Utv, Brynäs: 5x2. Modo: 7x2.
Domare: Douglas Hurtig, Borlänge.
Publik: 190.
HV71–Göteborg3–0 (0–0, 1–0, 2–0)
Andra perioden: 1–0 (10.31) Riikka Välilä (Sabrina Zollinger, Selma Aho) spel fem mot fyra.
Tredje perioden: 2–0 (14.59) Riikka Välilä (Maja Jakobsson), 3–0 (19.14) Isabell Palm (Sanni Hakala).
Skott: 36–19 (7–9, 18–3, 11–7).
Utv, HV71: 6x2. Göteborg: 8x2.
Domare: Anton Söderlind, Jonstorp.
Publik: 72.
Leksand–Luleå1–5 (0–0, 1–3, 0–2)
Andra perioden: 0–1 (5.17) Madeleine Hall (Maja Nylén–Persson), 1–1 (8.07) Jenni Hiirikoski (Emma Nordin, Rebecca Stenberg), 1–2 (16.43) Jenni Hiirikoski, 1–3 (19.35) Rebecca Stenberg (Noora Tulus, Ida Boman).
Tredje perioden: 1–4 (6.06) Emma Nordin (Michelle Karvinen), 1–5 (15.56) Emma Nordin (Michelle Karvinen).
Skott: 20–41 (7–11, 11–17, 2–13).
Utv, Leksand: 1x2. Luleå: 2x2.
Domare: Alexander Jidemo, Gävle.
Publik: 223.