Spelschemat för allsvenskan
Publicerad 2011-12-12
Idag fastställdes det allsvenska spelschemat för 2012. Här kan du se när ditt lag spelar.
Omgång 1: (31 mars-2 april)
Lör 31 mars: GAIS – BK Häcken 16:00
Lör 31 mars: GIF Sundsvall – Kalmar FF 16:00
Lör 31 mars: IF Elfsborg – Djurgården 16:00
Sön 1 april: AIK – Mjällby AIF 15:00
Sön 1 april: Syrianska FC – IFK Göteborg 17:30
Mån 2 april: Malmö FF – Gefle IF FF 19:00
Mån 2 april: Örebro – Åtvidabergs FF 19:00
Mån 2 april: IFK Norrköping – Helsingborgs IF 19:00
Omgång 2: (6-9 april)
Fre 6 april: Åtvidabergs FF – GAIS 15:00
Lör 7 april: BK Häcken – Malmö FF 14:00
Lör 7 april: Gefle IF FF – Syrianska FC 16:00
Lör 7 april: Mjällby AIF - Örebro 16:00
Sön 8 april: Djurgården – GIF Sundsvall 15:00
Sön 8 april: Helsingborgs IF – IF Elfsborg 17:30
Mån 9 april: IFK Göteborg – IFK Norrköping 15:00
Mån 9 april: Kalmar FF – AIK 17:30
Omgång 3: (10-13 april)
Tis 10 april: Åtvidabergs FF – Gefle IF FF 19:00
Ons 11 april: Örebro – Helsingborgs IF 19:00
Ons 11 april: GAIS - Djurgården 19:00
Tors 12 april: BK Häcken – Mjällby AIF 19:00
Tors 12 april: IF Elfsborg – IFK Norrköping 19:00
Tors 12 april: GIF Sundsvall – Syrianska FC 19:00
Tors 12 april: AIK – IFK Göteborg 19:00
Fre 13 april: Malmö FF – Kalmar FF 19:00
Omgång 4: (14-16 april)
Sön 15 april: Gefle IF FF – IF Elfsborg 15:00
Sön 15 april: Syrianska FC – AIK 15:00
Sön 15 april: Mjällby AIF – Åtvidabergs FF 17:30
Sön 15 april: IFK Göteborg – Örebro 17:30
Mån 16 april: IFK Norrköping – GIF Sundsvall 19:00
Mån 16 april: Helsingborgs IF – GAIS 19:00
Mån 16 april: Kalmar FF – BK Häcken 19:00
Mån 16 april: Djurgården – Malmö FF 19:00
Omgång 5: (20-23 april)
Fre 20 april: Mjällby AIF – Djurgården 19:00
Lör 21 april: Åtvidabergs FF – Helsingborgs IF 14:00
Lör 21 april: Kalmar FF – Gefle IF FF 16:00
Sön 22 april: GAIS – IFK Norrköping 15:00
Sön 22 april: AIK – GIF Sundsvall 17:30
Mån 23 april: Örebro – IF Elfsborg 19:00
Mån 23 april: BK Häcken – IFK Göteborg 19:00
Mån 23 april: Malmö FF – Syrianska FC 19:00
Omgång 6: (27-30 april)
Tors 26 april: Gefle IF FF – AIK 19:00
Fre 27 april: Helsingborgs IF – Mjällby AIF 19:00
Lör 28 april: Syrianska FC – BK Häcken 14:00
Lör 28 april: IFK Göteborg – Åtvidabergs FF16:00
Sön 29 april: GIF Sundsvall – Örebro 15:00
Sön 29 april: Djurgården – Kalmar FF 15:00
Sön 29 april: IF Elfsborg – GAIS 17:30
Mån 30 april: IFK Norrköping – Malmö FF 17:30
Omgång 7: (1-4 maj)
Ons 2 maj: Åtvidabergs FF – BK Häcken 19:00
Ons 2 maj: Syrianska FC – IF Elfsborg 19:00
Ons 2 maj: Helsingborgs IF – AIK 19:00
Ons 2 maj: IFK Göteborg – GIF Sundsvall 19:00
Tors 3 maj: Mjällby AIF – Malmö FF 19:00
Tors 3 maj: Gefle IF FF – IFK Norrköping 19:00
Tors 3 maj: Djurgården – Örebro 19:00
Fre 4 maj: Kalmar FF – GAIS 19:00
Omgång 8: (5-10 maj)
Lör 5 maj: GIF Sundsvall – Helsingborgs IF 16:00
Sön 6 maj: IFK Norrköping – Syrianska FC 15:00
Sön 6 maj: Malmö FF – Åtvidabergs FF 17:30
Mån 7 maj: AIK – Djurgården 19:00
Mån 7 maj: Örebro – Kalmar FF 19:00
Mån 7 maj: GAIS – Mjällby AIF 19:00
Tis 8 maj: IF Elfsborg – IFK Göteborg 19:00
Tors 10 maj: BK Häcken – Gefle IF FF 19:00
Omgång 9 (11-14 maj)
Fre 11 maj: Syrianska FC – GAIS 19:00
Lör 12 maj: Djurgården – Åtvidabergs FF 16:00
Lör 12 maj: Kalmar FF – Mjällby AIF 16:00
Sön 13 maj: IFK Norrköping – Örebro 15:00
Sön 13 maj: IF Elfsborg – AIK 17:30
Sön 3 maj: Helsingborgs IF – BK Häcken 17:30
Mån 14 maj: IFK Göteborg – Malmö FF 19:00
Mån 14 maj: Gefle IF FF – GIF Sundsvall 19:00
Omgång 10: (16-17 maj)
Ons 16 maj: Örebro – AIK 19:00
Ons 16 maj: BK Häcken – IFK Norrköping 19:00
Ons 16 maj: Åtvidabergs FF – Syrianska FC 19:00
Ons 16 maj: Kalmar FF – Helsingborgs IF 19:00
Tors 17 maj: GAIS – GIF Sundsvall 15:00
Tors 17 maj: Mjällby AIF – IFK Göteborg 15:00
Tors 17 maj: Malmö FF – IF Elfsborg 17:30
Tors 17 maj: Djurgården – Gefle IF FF 17:30
Omgång 11: (10-21 maj)
Tors 10 maj: Malmö FF – Helsingborgs IF 19:00
Sön 20 maj: BK Häcken – Djurgården 15:00
Sön 20 maj: Åtvidabergs FF – Kalmar FF 15:00
Sön 20 maj: Örebro – Syrianska FC 17:30
Sön 20 maj: Mjällby AIF – Gefle IF FF 17:30
Sön 20 maj: AIK – IFK Norrköping 17:30
Mån 21 maj: GAIS – IFK Göteborg 19:00
Mån 21 maj: GIF Sundsvall – IF Elfsborg 19:00
Omgång 12: (23-24 maj)
Ons 23 maj: Gefle IF FF – Örebro IF 19:00
Ons 23 maj: IFK Norrköping – Åtvidabergs FF 19:00
Ons 23 maj: Syrianska FC – Mjällby AIF 19:00
Ons 23 maj: Helsingborgs IF – Djurgården 19:00
Tors 24 maj: GIF Sundsvall – Malmö FF 19:00
Tors 24 maj: AIK - GAIS 19:00
Tors 24 maj: Elfsborg – BK Häcken 19:00
Tors 24 maj: IFK Göteborg – Kalmar FF 19:00
EM-UPPEHÅLL
Omgång 13: (30 juni-4 juli)
Lör 30 juni: BK Häcken – GIF Sundsvall 16:00
Lör 30 juni: Åtvidabergs FF – IF Elfsborg 16:00
Lör 30 juni: Mjällby AIF – IFK Norrköping 16:00
Lör 30 juni: Kalmar FF – Syrianska FC 16:00
Mån 2 juli: Malmö FF – AIK 19:00
Mån 2 juli: Helsingborgs IF – Gefle IF FF 19:00
Tis 3 juli: Djurgården – IFK Göteborg 19:00
Ons 4 juli: GAIS - Örebro 19:00
Omgång 14: (7-9 juli)
Lör 7 juli: Gefle IF FF - GAIS 16:00
Lör 7 juli: GIF Sundsvall – Åtvidabergs FF 16:00
Lör 7 juli: Syrianska FC – Djurgården 16:00
Sön 8 juli: AIK – BK Häcken 16:00
Sön 8 juli: IF Elfsborg – Mjällby AIF 18:30
Sön 8 juli: IFK Norrköping – Kalmar FF 18:30
Mån 9 juli: Örebro – Malmö FF 19:00
Mån 9 juli: IFK Göteborg – Helsingborgs IF 19:00
Omgång 15: (14-16 juli)
Lör 14 juli: IFK Göteborg – Gefle IF FF 16:00
Lör 14 juli: Åtvidabergs FF – AIK 16:00
Lör 14 juli: Mjällby AIF – GIF Sundsvall 16:00
Lör 14 juli: Helsingborgs IF – Syrianska FC 16:00
Sön 15 juli: Örebro - BK Häcken 16:00
Sön 15 juli: Kalmar FF – IF Elfsborg 18:30
Mån 16 juli: Malmö FF – GAIS 19:00
Mån 16 juli: Djurgården – IFK Norrköping BK 19:00
Omgång 16: (21-23 juli)
Lör 21 juli: Gefle IF FF – IFK Göteborg 16:00
Lör 21 juli: GIF Sundsvall – Mjällby AIF 16:00
Lör 21 juli: Syrianska FC – Helsingborgs IF 16:00
Sön 22 juli: BK Häcken - Örebro 16:00
Sön 22 juli: IF Elfsborg – Kalmar FF 16:00
Sön 22 juli: AIK – Åtvidabergs FF 18:30
Mån 23 juli: GAIS – Malmö FF 19:00
Mån 23 juli: IFK Norrköping – Djurgården 19:00
Omgång 17: (27-30 juli)
Fre 27 juli: Åtvidabergs FF – Örebro 19:00
Lör 28 juli: Gefle IF FF – Malmö FF 16:00
Lör 28 juli: Helsingborgs IF – IFK Norrköping 16:00
Sön 29 juli: Mjällby AIF – AIK 16:00
Sön 29 juli: Kalmar FF – GIF Sundsvall 18:30
Sön 29 juli: Djurgården – IF Elfsborg 18:30
Mån 30 juli: BK Häcken - GAIS 19:00
Tis 31 juli: IFK Göteborg – Syrianska FC 19:00
Omgång 18: (3-6 augusti)
Fre 3 aug: GIF Sundsvall – Djurgården 19:00
Lör 4 aug: GAIS – Åtvidabergs FF 16:00
Lör 4 aug: Syrianska FC – Gefle IF FF 16:00
Sön 5 aug: Malmö FF – BK Häcken 16:00
Sön 5 aug: AIK – Kalmar FF 18:30
Mån 6 aug: Örebro – Mjällby AIF 19:00
Mån 6 aug: IFK Norrköping – IFK Göteborg 19:00
Lör 18 aug: IF Elfsborg – Helsingborgs IF 16:00
Omgång 19: (10-12 augusti)
Fre 10 aug: Gefle IF FF – Djurgården 19:00
Lör 11 aug: GIF Sundsvall - GAIS 16:00
Lör 11 aug: Syrianska FC – Åtvidabergs FF 16:00
Sön 12 aug: IFK Göteborg – Mjällby AIF 15:00
Sön 12 aug: Helsingborgs IF – Kalmar FF 15:00
Sön 12 aug: AIK – Örebro 15:00
Sön 12 aug: IF Elfsborg – Malmö FF IFK 17:30
Sön 12 aug: Norrköping – BK Häcken 17:30
Datum och tider fastställs senare från omgång 20 och framåt.
Omgång 20: (26 augusti)
GAIS – AIK
Örebro – Gefle IF FF
BK Häcken – IF Elfsborg
Åtvidabergs FF – IFK Norrköping
Mjällby AIF – Syrianska FC
Kalmar FF – IFK Göteborg
Djurgården – Helsingborgs IF
Malmö FF – GIF Sundsvall
Omgång 21 (2 september)
GAIS – Kalmar FF
Örebro - Djurgården
GIF Sundsvall – IFK Göteborg
IF Elfsborg – Syrianska FC
IFK Norrköping – Gefle IF FF
BK Häcken – Åtvidabergs FF
AIK – Helsingborgs IF
Malmö FF – Mjällby AIF
Omgång 22: (16 september)
Åtvidabergs FF – Malmö FF
Mjällby AIF - GAIS
Kalmar FF - Örebro
Djurgården – AIK
Helsingborgs IF – GIF Sundsvall
IFK Göteborg – IF Elfsborg
Syrianska FC – IFK Norrköping
Gefle IF FF – BK Häcken
Omgång 23 (23 september)
Helsingborgs IF – Malmö FF
IFK Göteborg – GAIS
Syrianska FC - Örebro
IFK Norrköping – AIK
IF Elfsborg – GIF Sundsvall
Gefle IF FF – Mjällby AIF
Djurgården – BK Häcken
Kalmar FF – Åtvidabergs FF
Omgång 24: (26 september)
Malmö FF – IFK Göteborg
GAIS – Syrianska FC
Örebro – IFK Norrköping
GIF Sundsvall – Gefle IF FF
BK Häcken – Helsingborgs IF
Åtvidabergs FF - Djurgården
Mjällby AIF – Kalmar FF
AIK – IF Elfsborg
Omgång 25: (30 september)
IFK Norrköping - GAIS
IF Elfsborg - Örebro
Gefle IF FF – Kalmar FF
IFK Göteborg – BK Häcken
Helsingborgs IF – Åtvidabergs FF
Djurgården – Mjällby AIF
GIF Sundsvall – AIK
Syrianska FC – Malmö FF
Omgång 26: (7 oktober)
Malmö FF – IFK Norrköping
GAIS – IF Elfsborg
Örebro – GIF Sundsvall
AIK – Gefle IF FF
BK Häcken – Syrianska FC
Åtvidabergs FF – IFK Göteborg
Mjällby AIF – Helsingborgs IF
Kalmar FF – Djurgården
Omgång 27: (21 oktober)
Djurgården - GAIS
Helsingborgs IF - Örebro
IFK Göteborg – AIK
Syrianska FC – GIF Sundsvall
IFK Norrköping – IF Elfsborg
Gefle IF FF – Åtvidabergs FF
Mjällby AIF – BK Häcken
Kalmar FF – Malmö FF
Omgång 28: (28 oktober)
Malmö FF – Djurgården
GAIS – Helsingborgs IF
Örebro – IFK Göteborg
GIF Sundsvall – IFK Norrköping
IF Elfsborg – Gefle IF FF
BK Häcken – Kalmar FF
Åtvidabergs FF – Mjällby AIF
AIK – Syrianska FC
Omgång 29: (31 oktober)
Malmö FF - Örebro
GAIS – Gefle IF FF
BK Häcken - AIK
Åtvidabergs FF – GIF Sundsvall
Mjällby AIF – IF Elfsborg
Kalmar FF – IFK Norrköping
Djurgården – Syrianska FC
Helsingborgs IF – IFK Göteborg
Omgång 30: (4 november)
Örebro - GAIS
GIF Sundsvall – BK Häcken
Gefle IF FF – Helsingborgs IF
IF Elfsborg- Åtvidabergs FF
IFK Norrköping – Mjällby AIF
Syrianska FC – Kalmar FF
IFK Göteborg - Djurgården
AIK – Malmö FF