Hoppa till innehållAftonbladet

Dagens namn: Lennart, Leonard

Spice Girls auktionerar ut sina scenkläder

Uppdaterad 2012-06-29 | Publicerad 2012-06-28

Kläderna som inspirerat en hel generation

Geri Halliwell i en Union Jack-klänning anno 2012 och 90-tal.

Geris Union jack-klänning, Victoria Beckhams catsuit och Mel C:s buffalodojor.

Nu ropas Spice Girls kläder ut på auktion.

Bunton och Beckham när det begav sig.

Tjejgruppen Spice Girls influerade en hel generation med sina färgsprakande outfits.

Nu säljs de till högstbjudande.

I samband med att musikalen ”Viva forever!” sätts upp på West end kommer plaggen att auktioneras ut på en välgörenhetsgala.

”För en god sak”

– Jag har alla mina kläder kvar, jag ser fram emot att Harper blir större och kan växa i några, men resten vill jag gärna auktionera bort för en god sak, sa Victoria Beckham under presskonferensen för musikalen enligt brittiska Mirror.

Bland kläderna kan man hitta Geris Union jack-klänning, Victoria Beckhams tajta catsuit och Mel C:s buffaloskor. Dessutom Mel B:s leoparddräkt och en av Emmas typiska babydollklänningar.

Följ ämnen i artikeln