Hoppa till innehållAftonbladet

Dagens namn: Frans, Frank

Madonnas erotiska meddelanden auktioneras ut

Uppdaterad 2011-03-11 | Publicerad 2009-07-28

Värderas till hundratusentals kronor

Madonna under tidigt 90-tal – skickade kärleksbrev och lämnade erotiska meddelanden på pojkvännens telefonsvarare.

Madonnas kärleksbrev och erotiska meddelanden till en ex-pojkvän auktioneras ut i New York.

Banden med de inspelade meddelandena värderas till drygt 290 000 kronor.

Jimi Hendrix skrev på skivkontraktet för en dollar.

Under tidigt 1990-tal skickade Madonna kärleksbreven till sin dåvarande pojkvän Jim Albright och hon lämnade även erotiska meddelandena på hans telefonsvarare. De två banden med de inspelade meddelandena uppskattas nu säljas för 40 000 dollar – närmare 300 000 kronor, skriver msnbc.com.

Stjärnans kärleksförklaringar är några av de omkring 500 personliga ägodelar som alla ägts av kändisar vilka nu auktioneras ut.

Första skivkontraktet

Jimi Hendrix första skivkontrakt som han skrev på för en dollar och legendariske boxaren Mohammed Alis träningskläder ingår också i auktionen, skriver Female First.

Auktionen med kändisarnas ägodelar som hålls av Gotta Have It! auction house avslutas den femte augusti.

Följ ämnen i artikeln