Hoppa till innehållAftonbladet

Dagens namn: Simon, Simone

Fynda Lena Endres klänning på auktion

Uppdaterad 2011-03-11 | Publicerad 2008-08-13

Klä dig som Lena Endre och Thorsten Flinck gör på scen – och känn dig som en stjärna.

Nu kan du köpa

Dramatenkändisarnas klassiska dräkter.

– Åh, det känns

som att lämna ifrån sig

sin mammas gamla

smycken, säger Lena Endre.

För 13 år sedan glänste Lena Endre i Ingmar Bergmans uppsättning av ”Misantropen” på Kungliga Dramatiska teatern i Stockholm.

’Jag älskade den’

Mest strålade det om

hennes scenkostym – ett handmålat verk av Charles Koroly – bestående av en kjol, ett liv och en cape.

Nu kan Lenas klänning och flera andra klassiska scenkostymer från Dramaten bli dina när Lilla Bukowskis auktionerar ut ett 30-tal av dyrgriparna den 24–25 augusti.

– Jag fick hicka när jag fick höra att den ska säljas. Åh, klänningen var så vacker, jag fullkomligt älskade den, säger Lena Endre.

Bidrag till renovering

Hon berättar att auktionen får henne att minnas den stjärnspäckade uppsättningen som hon gjorde tillsammans med Thorsten Flinck.

– Jag minns att Bergman ville att vi skulle se ut som vackra insekter – farliga men vackra, säger hon.

Pengarna från auktionen ska gå till att renovera Dramatens konstnärliga utsmyckning.

’Svåra att skiljas från’

– Det är ett väldigt bra syfte och till slut måste man kanske släppa taget, säger Lena Endre.

Så du kommer inte köpa klänningen själv?

– Nej, även om vissa klänningar jag burit på scen är svåra att skiljas från så måste man gå vidare. Jag hoppas någon köper den och hänger upp som ett konstverk i en paradvåning. Som maskeradkostym är den kanske lite dyr.

Följ ämnen i artikeln