Hoppa till innehållAftonbladet

Dagens namn: Mikael, Mikaela

Shia LaBeoufs olycks- bil säljs på auktion

Uppdaterad 2011-03-11 | Publicerad 2008-11-08

Kraschen kunde kostat Shia LaBeouf livet.

Nu säljs vraket av ”Indiana Jones”-stjärnans olycksbil på auktion – inklusive bucklor och blodstänk.

Bilen Shia LaBeouf färdades i voltade vid olyckan.

Det kan vara årets mest osmakliga försäljning.

Bilolyckan i somras gjorde att Shia LaBeouf, 22, fick opereras i handen.

Själv har skådespelaren sagt att han är glad som överlevde den svåra kraschen, som gjorde att hans bil voltade.

Nu ska vraket av stjärnans olycksbil, en Ford-pickup, säljas på auktionssajten eBay med budgivningsstart på motsvarande 55 000 svenska kronor.

Enligt TMZ.com köptes bilen av en man, som säger sig inte visste vilkens bilens tidigare ägare var, via en försäkringsbolags-auktion.

Och nu vill han göra sig en hacka på att vraket varit ägd av Hollywoodstjärnan.

Följ ämnen i artikeln