Vilket är det bästa rockbandet någonsin? Vilka är de bästa låtarna? De bästa låttitlarna? De bästa hiphopartisterna? De bästa konserterna?
Gör dina egna listor (på vad du vill inom musikvärlden) i kommentarsfältet längst ner i artikeln! De bästa listorna kommer att publiceras i Nöjesbladet.
Se till att du har en klickbar Snack-profil så vi kan få tag på dig, och kolla så du har lagt in en bild på dig själv, som vi kan använda till artikeln, i ditt fotoalbum.
Visar inlägg från de 3 högst rankade bloggarna
Från bloggen: Maria Byström
13 jan 22:53
Från bloggen: Herr Klokboks Kollektion
11 jan 19:39
Från bloggen: Prettoghettot
09 jan 16:17
”Alla som inte dansar är våldtäktsmän”.
Det är refrängen till gruppen Maskinens singel.
Maskinen anmäls nu för ofredande.
Hiphopgruppen Maskinen har hamnat i blåsväder.
”Alla som inte dansar” har gått bra på topplistorna sedan i slutet av förra året och spelats flitigt på såväl radio som tv.
I refrängen sjunger Maskinen ”Alla som inte dansar är våldtäktsmän”.
Det fick bägaren att rinna över för en 32-årig man från Karlstad.
32-åringen anser att låten är kränkande och anmäler nu Maskinen för ofredande, skriver TT.
Enligt anmälan känner sig 32-åringen kränkt eftersom låten pekar ut alla icke-dansande som brottslingar.
Från Maskinens håll slår man ifrån sig kritiken.
– Det är ju liksom meningen. Men det är på skoj. Ungefär som att alla som inte dansar är ruttna skitar, säger Maskinens labelmanager Mikael Wadström till Värmlands Folkblad.
Exakt vad anmälan kommer att leda till är oklart. 32-åringens anmälan kommer att lämnas över till åklagare för prövning.
– Det finns inget i textraden som ens på något sätt är rättsligt förbjudet, säger tillträdande justitieombudsmannen Hans-Gunnar Axberger till TT.