Först skrev hon 666 på sin skalle och skrek ”Jag är antikrist”.
Sedan försökte Britney Spears hänga sig med hjälp av ett lakan.
– Det var ett rop på hjälp, säger en av sångerskans vänner till News of the World.
Det var förra lördagen som Britney Spears tappade kontrollen totalt.
Enligt News of the World skrev hon siffrorna 666 på sin rakade skalle och sprang gråtande runt på behandlingshemmet i Malibu, skrikande: ”Jag är Antikrist!”
– Personalen visste inte hur den skulle agera. Sedan började hon skrika: ”Jag är en bluff, jag är en bluff!” Det måste ha varit skrämmande, säger vännen till tidningen.
Senare samma kväll ska Britney Spears ha försökt att ta sitt liv.
– Hon fäste ett lakan i taklampan och band den andra änden runt sin hals. Det var ett rop på hjälp, berättar vännen.
Nu, en dryg vecka senare, ser hon ljust på framtiden. Hon vill återförenas med Kevin Federline och förnya bröllopslöftena.
Kevin har besökt henne på Promises Clinic.
– Britney har insett vilken klippa Kevin har varit. De har pratat i telefon varje kväll och hon säger till honom att hon älskar honom. Hon vill vara med honom och tror att en ny baby kan rädda deras äktenskap, säger en källa vid behandlingshemmet.
Enligt vännen började Britney Spears festa och leva rövare eftersom hon trodde att förhållandet med Kevin Federline inte skulle gå att rädda.
– Hon upplevde att han övergett henne och att hon ensam skulle få fostra barnen. Hon trodde inte att de skulle återförenas, men Kevin har blivit en annan man.
September
Föder 12 september sin andra son Jayden James.
November
Begär skilsmässa från Kevin Federline.
Festar vilt med Paris Hilton. Ofta troslös.
December
Syns dejta olika män. Hennes lämplighet som mamma ifrågasätts.
Januari
Britney uppges ha kollapsat efter tolvslaget på nyårsafton, i Las Vegas.
Rykten säger att hennes spabesök på nyårsdagen egentligen var vila på ett behandlingshem.
Kräks på dejten Isaac Cohen i Los Angeles.
Februari
Kräks ner en limousin i New York.
In på behandlingshem, men skriver ut sig själv dagen efter.
Chockar genom att raka av sig allt sitt hår och skaffa två tatueringar. Söker strax därefter vård på sjukhus.
Åker in på behandling igen – den här gången för att rädda vårdnaden om sönerna.
Mars
Får permission från behandlingshemmet för att gå på sitt första AA-möte.
Britney återförenas med K-Fed? Lämnade rehab med ring på fingret
Britney tog Ecstasy Exmaken stämmer in i droganklagelserna
Kevin älskar fortfarande Britney Federline besökte Spears på kliniken