Lördag 09-11-21
Sök på Aftonbladet
Publicerad: 2008-10-14
Textstorlek:
Normal text Stor text Extra stor text

En vass och snabb duell

Läs mer:

  2-0 till blåa laget efter debatten i svt igår Läsarna överens: Blått vann – igen 61
  Anklagelserna haglade Hård debatt när Sahlin mötte Reinfeldt i andra duellen mellan rött och blått 31
Blixtledare av Joakim Jakobsson En vass och snabb duell – där frågorna om Volvo tuffast för Fredrik Reinfeldt. 0
  Så var debatten minut för minut Aftonbladet.se:s Johanna Melén rapporterade live från duellen mellan Sahlin och Reinfeldt. 82
Lena Mellin: ”Sahlin förlorade på oartighet – den aggressiva tonen gynnade Fredrik Reinfeldt.”
Vilka vann debatten ikväll
Se resultat
  ”Jag vill se mer professionalism” Läsarpanelens krav inför kvällens duell – snart får ni deras analys. 4
Blogg Sahlin klarade sin akilleshäl Rosemari Södergren:
Blogg Reinfeldts viktigaste citat... Johanna Nylander:

Bloggat om artikeln

Visar inlägg från de 3 högst rankade bloggarna

  • Anmäl Oktober 14, 2008- Märkliga uttalanden från Reinfeldt

    Från bloggen: Alliansfritt Sverige
    14 okt 22:06

  • Anmäl Aftonbladet skildrar politik som – Ishockey

    Från bloggen: Jinges Web och Fotoblogg
    15 okt 08:38

  • Anmäl Folk vill ha vänsterpolitik

    Från bloggen: Svensson
    15 okt 07:16

Visa alla »

Vill du blogga om artikeln?

Blogga om artikeln

Länka till artikeln från ditt blogginlägg - kopiera den här adressen:

För att komma med i listningen här behöver du också ha presenterat din blogg på Bloggportalen Läs mer här!

Aftonbladet.se ansvarar inte för det som står i bloggarna.

Tillbaka

Kvällens duell mellan Mona Sahlin och Fredrik Reinfeldt var både snabbare och vassare än söndagens partiledardebatt. Mycket stod på spel. För Mona Sahlin handlade det om trovärdigheten i regeringsfrågan. För Fredrik Reinfeldt om hans förmåga att hantera finanskrisen och den lågkonjunktur som nu drabbat Sverige med full kraft.

Mona Sahlin fick frågor om vem hon vill bilda regering med, och klarade av att svara på dem betydligt bättre än i söndagens partiledardebatt.

– Väljarna kommer att ha ett tydligt alternativ i god tid före nästa val. Men i två år till är det den här orättvisa regeringen som styr Sverige, sa Mona Sahlin.

Gav oväntat beröm

Lite oväntat gav hon regeringen beröm för de åtgärder den vidtagit för att möta finanskrisen.

– Det är ett godkänt agerande. Jag står inte och ifrågasätter regeringens agerande i finanskrisen, sa Mona Sahlin.

Fredrik Reinfeldt upprepade att Sveriges situation är bättre än många andra europeiska länders.

– Vi har inte den situationen med nödlidande banker, inte ännu i alla fall, sa Fredrik Reinfeldt.

Men han tillade också att Sverige inte är igenom tunneln än.

Volvofrågorna tuffast

För Fredrik Reinfeldt var frågorna om Volvos varsel tuffast. I och med de senaste veckornas stora varsel har regeringens försämringar av a-kassan hunnit i kapp honom. För en arbetare på Volvo som förlorar jobbet blir ersättningen från a-kassan bara omkring 60 procent av lönen.

– Ni har sabbat a-kassan, sa Mona Sahlin.

– Nu handlade frågan om jobben, inte olika transfereringssystem, svarade Fredrik Reinfeldt.

Frågorna om a-kassan kommer att förfölja Fredrik Reinfeldt så länge varslen blir allt fler. Under duellen med Mona Sahlin upprepade han påståendet att höstens budget är ett "superpaket" för att möta lågkonjunkturen och krisen i den svenska industrin. Problemet är att regeringens politik är exakt densamma som under högkonjunkturen.


  • Skicka till en vän
  • Skriv ut
  • Dela med andra
laddar
Laddar artikelkommentarer

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se
fler kolumner av Joakim Jakobsson

Joakim Jakobsson

Joakim Jakobsson Krisen förändrade allt Världens räddningsaktioner satte statens roll i centrum (2008-12-26) 0
Joakim Jakobsson Spotify – årets ljudklapp (2008-12-23) 0
Joakim Jakobsson Därför förlorar Reinfeldt 2010 Utanförskapet har blivit oanvändbart som retorisk modell (2008-12-12) 0
Joakim Jakobsson Stoppa våldet – utan motvåld (2008-12-06) 32
Joakim Jakobsson Moderaterna tror att framtiden ligger bakåt Om den ekonomiska krisen håller i sig kan moderaterna inte vinna ännu ett val på den borgerliga arbetslinjen, att angripa arbetslösa och sjuka. (2008-11-29) 0
Joakim Jakobsson Mordet på Hariri bränner fortfarande Joakim Jakobsson rapporterar från Libanon (2008-11-19) 0
Joakim Jakobsson Hizbollah firar sina martyrer (2008-11-15) 0
  Haveriet med a-kassan hinner i fatt regeringen Joakim Jakobsson: Regeringen genomför ett fullskaligt expriment med de svenska trygghetsförsäkringarna, utan att ha någon kunskap om följderna. (2008-11-05) 0
Joakim Jakobsson Hög tid att börja tala om statens roll (2008-10-30) 0
  Samarbetet räckte knappt en förmiddag Joakim Jakobsson följde med de rödgröna till Göteborg (2008-10-23) 0
  Sarkozys pakt bygger högre murar runt EU Migrationspolitiken skulle ha varit en av de stora frågorna på veckans EU-toppmöte (2008-10-17) 0
Joakim Jakobsson ”Det här är inte bara en kris för Volvo” Volvoanställda vill inte stå i vägen för strukturförändringar (2008-10-11) 0
  Göran Johansson säger tack och adjö Det är svårt att föreställa sig Göteborg utan Göran Johansson (2008-09-30) 0
Joakim Jakobsson Arbetsgivaren bestämmer vem som ska få stanna (2008-09-24) 0
Joakim Jakobsson Hörde jag någon säga Tobinskatt? I Malmö har det europeiska sociala forumet invigts (2008-09-19) 0
  Regeringen fast i övertro på tillväxt ”Reinfeldt på väg att upprepa Perssons misstag”. (2008-09-09) 0
Joakim Jakobsson Ingen orkar slåss för de sjukskrivna Det är inte svårt att förstå att den som själv är sjuk inte har kraft nog att organisera uppror. Däremot att så få visar solidaritet med de som blivit sjuka. Har regeringens retorik om sjuka som lata redan fått fäste? (2008-08-15) 0
  Dags att återvända till fallet Nogger Black ”Det svenska debattklimatet framstår som skrämmande likriktat”. (2008-07-21) 0
Joakim Jakobsson: Djupfryst kyckling till tre politiska broilers ”Svaret på demokratins kris är fler, inte färre, förtroendevalda. Ändå rullar kampanjfilmen där socialdemokraterna värvar "supportrar” (2008-07-14) 0
Joakim Jakobsson: Det stora glappet i Reinfeldts retorik ”Regeringen vill genom sina åtgärder vill pressa ner de lägsta lönerna – så ska en låglönemarknad med osäkra inkomster och osäkra villkor skapas (2008-07-12) 0
  Världsekonomin gungar – kalla in Konkurrensverket ”Det gick inte att undkomma känslan av att ha bevittnat en antiklimax” (2008-07-11) 0
  Finns det bot mot växande klyftor? Sverige blir allt mer ojämlikt. Utvecklingen har pågått sedan 1970-talet och ser inte ut att vara på väg att förändras. (2008-07-10) 0
Joakim Jacobsson Demokratistöd med tålamod att stanna kvar ”I dagsläget är Palestina den svagare parten (2008-06-26) 0
Joakim Jakobsson Lycka till Lennart – kör kd i botten (2008-06-21) 0
Joakim Jakobsson Skilsmässor och samer ska ta sd till riksdagen Skilsmässor och samer ska ta sverigedemokraterna till riksdagen (2008-06-17) 0
Joakim Jakobsson Byggnads svartvita bild av verkligheten (2008-06-11) 0
Joakim Jakobsson Vart leder den nya arbetslinjen? Sökandet efter en ny socialdemokratisk jobbpolitik fortsätter (2007-10-11)
Joakim Jakobsson: Peter Birro väcker liv i upproret igen (2007-09-03)
Ledarkrönika Uddevallas nya export – religiös barnomsorg praktiken har Uddevalla infört ett villkorat vårdnadsbidrag. Kommunen köper barnomsorg av ett företag, en "pedagogisk huvudman". Företaget anställer sen föräldrar som passar sina egna barn." (2007-08-24)
  En halvtimme med varningar (2007-07-13)
  Heltidsjobb ger oss frihet (2007-05-31)
  Klart grabben ska ha en bok (2007-05-24)
  Missa inte Vilgot! Läs Robert Nybergs serie. 0
Mest läst på Ledare
2 Kärnkraftsfrågan till slutförvaring Nu borde det växa fram en insikt om energipolitikens verkliga utmaningar 0
3 Ledare: Herman van Vemärhan? EU har missat en historisk möjlighet 16
4 Vårdkaos Stockholm Eva Franchell: 6
5 Ledare Arbetslösheten är riktigt utanförskap Regeringen har gjort krisen värre. 89
  Läs Aftonbladets ledarblogg med Ingvar Persson, Helle Klein, Eva Franchell och Katrine Kielos.
Ledare-krönikörer

  Krönikor av Helle Klein Helle brinner för en rättvis fred i Mellanöstern, folkrörelse- demokratin och det kosmopolitiska. Och för poesin och jazzen.
  Krönikor av Eva Franchell Eva brinner för yttrandefriheten och alla människors rätt att sätta sig upp mot förtryck och maktmissbruk. Och för naturen, särskilt havet och min egen blomsterodling.
  Krönikor av Ingvar Persson Ingvar brinner för de människor som byggt och bygger ett rättvisare samhälle. Och för Degerfors IF.
  Krönikor av Katrine Kielos Katrine brinner för politik och för livet "sådär i allmänhet"
  Krönikor av Åsa Petersen Åsa brinner för rättvisa och respekt, oavsett klass, kön, etnicitet och sexualitet. Och för kärlek så klart.
  Krönikor av Olle Svenning Olle brinner för gåtan Göran Persson, den glömda demokratiska socialismen, Sydeuropa och för Malmö FF.
  Krönikor av Lena Askling Lena brinner för allas rätt till arbete som ger frihet och oberoende. Och för sin passion hästar.
  Krönikor av Jesper Bengtsson Jesper brinner för att hitta trådarna som binder samman människor. Och så Kolhusteatern förstås. Och Kållandsö.
Upp

Politisk chefredaktör: Helle Klein

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Redaktionschef: Lena Widman

Sajtchef: Sigge Ennart

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Lördag 09-11-21
Sök på Aftonbladet