Tisdag 10-02-09
Sök på Aftonbladet
Publicerad: 2009-06-03
Textstorlek:
Normal text Stor text Extra stor text
Heja Borg!  I Onsdags presenterade Borg och Reinfeldt en rap
Heja Borg!  I Onsdags presenterade Borg och Reinfeldt en rapport med reformförslag till EU:s arbete för stabila finansmarknader. Den kan inte tolkas som något annat än en uppläxning av Gunnar Hökmark.

SPRICKAN

Bloggat om artikeln

Visar inlägg från de 3 högst rankade bloggarna

  • Anmäl Hökmark rundad av Reinfeldt och Borg

    Från bloggen: Peter Andersson - med rätt att tycka...
    03 jun 06:08

  • Anmäl Anders Borg och krisen i Baltikum

    Från bloggen: Jinges Web och Fotoblogg
    04 jun 07:28

  • Anmäl Bland förtidsröster, “sprickor” och granskade pirater

    Från bloggen: Kent Persson (m) blogg
    03 jun 21:40

Visa alla »

Vill du blogga om artikeln?

Blogga om artikeln

Länka till artikeln från ditt blogginlägg - kopiera den här adressen:

För att komma med i listningen här behöver du också ha presenterat din blogg på Bloggportalen Läs mer här!

Aftonbladet.se ansvarar inte för det som står i bloggarna.

Tillbaka

3 JUNI 2009. Gunnar Hökmark är ­Moderaternas toppkandidat till EU-parlamentet. Anders Borg är Moderaternas ekonomisk-politiske talesperson. Gunnar Hökmark är ledamot i Europaparlamentets utskott för ekonomi och valutafrågor. Anders Borg är ­finansminister i Sverige. Gunnar Hökmark har en åsikt om reglering av finansmarknaderna. Anders Borg har en annan. Uppenbarligen är det Anders Borg som bestämmer.

En uppläxning

I onsdags presenterade Anders Borg och Fredrik Reinfeldt en rapport med reformförslag till EU:s arbete för stabila finansmarknader. Den kan

inte tolkas som något annat än en uppläxning av Gunnar Hökmark.

Texten är författad av Borg själv, antagen av valledningen men inte av partistyrelsen. Emellertid poängterar partiet att innehållet är ”officiell moderat politik” och det som deras EU-parlamentariker kommer att driva under nästa mandatperiod.

Moderaterna förespråkar skärpt och i vissa fall ny reglering av det finansiella systemet. Partiet vill ha ökade kapitalkrav, diskutera frågan om likviditetskrav, ta i med hårdhandskarna mot skatteparadis samt pröva ökade sanktionsmöjligheter för övervakande myndigheter. Framförallt upprepar texten gång på gång att EU är ett viktigt och naturligt forum för arbetet att ta fram en ny reglering.

Vände sig mot idén

Gunnar Hökmark som de senaste fem åren har fört Moderaternas talan i EU-parlamentet i dessa frågor är av annan åsikt. Han har polariserat hårt mot utgångspunkten att ­”dagens finanskris ställer krav på regleringar”.

Med anledning av den rapport som Poul Nyrup Rasmussen lade fram i höstas om hedgefonder menade Hökmark att dessa inte alls var något som skapade risker, utan tvärtom spred dessa. Huruvida Hökmark även tror på jultomten framgick inte.

Hökmark vände sig starkt mot idén att skapa nya myndigheter på EU-nivå för att styra upp den finansiella fantasivärlden. Även här får han smäll på fingrarna: Moderaterna ställer sig bakom förslaget att skapa en EU-finansinspektion.

Tunn och ytlig

Så sent som den 27 januari dundrade Hökmark på sin blogg mot ”socialistiska förslag” om en mer reglerad finansmarknad. Moderaternas nya tonläge är ett helt annat: ”krisen har visat på brister i reglering, tillsyn och övervakning samt beteenden i banker och andra finansinstitut som måste beskrivas som mycket oansvariga eller till och med olagliga”.

Även om Moderaternas rapport är en tunn och ganska ytlig sak – det är alldeles för sällan som Afton­bladets ledarsida har anledning att säga detta:

Heja Anders Borg!

KK

  • gilla artikeln
  • Skicka till en vän
  • Skriv ut
  • Dela med andra
laddar
Laddar artikelkommentarer

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se
  Missa inte Vilgot! Läs Robert Nybergs serie. 2
Mest läst på Ledare
1 Det är USA som ska lämna Afghanistan Afghanerna har alltid levt under förtryck, under talibanerna och just nu under det amerikanska kriget mot terrorismen. 9
2 Nollbud – men inte för chefen Samtidigt som arbetsgivarnas organisationer talar om nollbud i årets avtalsrörelse har direktörslönerna rusat. 10
3 Det är ett krig – inte närvaro Av respekt måstevi fråga efter fred 5
4 Jesper Bengtsson En medial logik fixar ingen fred Vår tid saknar tålamod 0
5 Åsa Petersen Det går inte över Myndigheter, agera för de unga hbt:arna 3
  Läs Aftonbladets ledarblogg med Ingvar Persson, Helle Klein, Eva Franchell och Katrine Kielos.
Ledare-krönikörer

  Krönikor av Helle Klein Helle brinner för en rättvis fred i Mellanöstern, folkrörelse- demokratin och det kosmopolitiska. Och för poesin och jazzen.
  Krönikor av Eva Franchell Eva brinner för yttrandefriheten och alla människors rätt att sätta sig upp mot förtryck och maktmissbruk. Och för naturen, särskilt havet och min egen blomsterodling.
  Krönikor av Ingvar Persson Ingvar brinner för de människor som byggt och bygger ett rättvisare samhälle. Och för Degerfors IF.
  Krönikor av Katrine Kielos Katrine brinner för politik och för livet "sådär i allmänhet".
  Krönikor av Åsa Petersen Åsa brinner för rättvisa och respekt, oavsett klass, kön, etnicitet och sexualitet. Och för kärlek så klart.
  Krönikor av Olle Svenning Olle brinner för gåtan Göran Persson, den glömda demokratiska socialismen, Sydeuropa och för Malmö FF.
  Krönikor av Jesper Bengtsson Jesper brinner för att hitta trådarna som binder samman människor. Och så Kolhusteatern förstås. Och Kållandsö.
  Krönikor av Kennet Andreasson Kennet brinner för demokratin och en fortsatt upplysning. Och för Thelonius Monk, Blåvitt och Smygehamn på skånska Sydkusten.
Upp

Politisk chefredaktör: Helle Klein

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Redaktionschef: Lena Widman

Tf sajtchef: Andreas Aspegren

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Tisdag 10-02-09
Sök på Aftonbladet