Visar inlägg från de 3 högst rankade bloggarna
Från bloggen: Lilla O
17 nov 10:36
Från bloggen: Den hälsosamme ekonomisten
16 nov 22:59
Från bloggen: Aurora
16 nov 18:37
Vill du rädda julen och samtidigt göra en insats för miljön?
Gå och panta dina glasflaskor.
Det råder nämligen akut brist på 33-centilitersflaskorna som behövs för julmusten.
Den svenska julmusten är lika starkt förknippad med julen som Kalle Anka och dopp i grytan.
Men nu kan alltså julen, så som vi hittills känt den, vara hotad.
33-centilitersflaskorna som behövs för julmusten och julölen är slut på bryggerierna. Och nu vädjar branschorganisationen Sveriges Bryggerier konsumenterna att gå och panta sina flaskor så att julen räddas.
– Om vi inte får in 100 000 flaskor den här veckan hotas hela julproduktionen. Så om man sitter på backar med tomglas gör man en god gärning om går och pantar, om några veckor är det för sent säger Cecilia Giertta, vd för branschorganisationen Sveriges Bryggerier.
Totalt saknas tre till fyra miljoner flaskor som bryggerierna behöver få in före jul.
Anledningen till den stora bristen på flaskor sägs vara nedgången i ekonomin.
– Den svaga kronan ledde till att många svenskar stannade hemma under semestern och köpte upp sig på läsk. Så nu tror vi att många har tomglasbackar stående i sommarstugan där de inte gör någon nytta, säger Giertta.
Enligt henne är det första gången bryggerierna går ut med en uppmaning till konsumenterna om att panta sin flaskor för att rädda julproduktionen.
– Alternativet blir att dricka musten och ölen ur i pet-flaskor. Men vi vet att de allra flesta vill ha sin must och öl i glasflaskor. Pantar man sina flaskor gör man en dubbel god gärning – julmusten räddas och miljön skonas, säger Giertta.