Debattprofiler sidhuvudsbild

Lördag 09-11-21
Sök på Aftonbladet
  Mejla oss Vad tycker du? Vill du svara på inlägget med en egen artikel? Eller bara lufta dina egna åsikter?
Publicerad: 2007-10-04
Textstorlek:
Normal text Stor text Extra stor text

Alex Schulmans| bloggskrivande hotade medieetablissemanget, framför allt för att det låg utanför medias kontroll. Men oavsett vad media tycker är det här i alla fall en förlorad strid. Bloggen är inte död, tvärtom, skriver Pontus Schultz.

”Media har fått blogg-skräck”

<b>Lilla spöket Alex</b> Alex Schulman har lyckats uppröra
Lilla spöket Alex Alex Schulman har lyckats uppröra många med sin blogg. Men mest upprörd verkar medie- etablissemanget vara som genom bloggarna fått en konkurrent som inte går att kontrollera. Bloggarnas framväxt har gjort att vem som helst kan säga vad den vill när som helst.

Dagens debattör

Pontus Schultz

chefredaktör Veckans Affärer, skriver dagligen krönikor på nätet sedan tio år tillbaka, i dag på ekonominyheterna.se

Pontus Schultz: Media har inte längre monopol på vilka som får synas

Vad är det som är så läskigt med bloggaren Alex Schulman?

Jag läser Yrsa Stenius, Göran Rosenberg, Jan-Olov Andersson och alla andra upprörda röster i mediestormen. Han är så elak, förstår jag. Balanserar på gränsen till fiktionen. Navelskådande och narcissistisk.

Det gör honom knappast unik i Sverige. Varje stor tidning med någon självaktning håller sig med en knippe krönikörer som man skulle kunna sätta exakt samma epitet på. De flesta av Alex Schulmans elakheter är dessutom tvistade satirer på kändisartiklar från kvällstidningarna.

Det som är unikt i debatten om Alex Schulman är knappast hans blogg. Utan det faktum att en nytillträdd pressombudsman, satt att vara yttrandefrihetens försvarare, kommenterar nyheterna om att han stänger sin blogg med orden: ”Det var på tiden.”

Och varnar för att om bloggare som Schulman får härja fritt kan det leda till lagstiftning.

Sug på den en stund. Tänk sedan motsvarande kommentar om en nedlagd tidning, en kolumnist som tvingas kasta in pennan, eller debattprogram som stängs.

”Det var på tiden.”

Tror inte det, va? Det skulle vara livstids förvisning ur mediedebatten för den debattör som dristade sig till en sådan åsikt.

Men bloggare är det av någon anledning fri jakt på. Varför är de så speciellt farliga i medieetablissemangets ögon?

Tänk om det inte är för vad de skriver. Utan för att medierna inte kan kontrollera dem?

Så här: Journalister har länge levt med ett viktigt privilegium. Vi har haft distributionsmonopol. Visst, vemsomhelst kan starta en tidning, men det kräver att du höstar upp med en halv miljard och köper ett tryckeri först. Alla har kunnat drömma om att äga en egen tv-kanal, men frekvensutrymmet i etern har varit begränsat till tre marksända tv-kanaler.

Det där distributionsmonopolet har gett journalistiken den totala agendasättarmakten. Vi sållar bland nyheter, debattörer och röster och bestämmer vilka som ska få synas på scenen. För publiken har det bara varit att sitta still i tv-soffan, hålla käften och lyssna på vår beskrivning av världen.

Så är det inte längre.

Med digitaliseringen av tv, internetexplosionen och framväxten av billiga produktionsverktyg för media bokstavligen talat inbyggt i mobiltelefonerna kan i dag vemsomhelst berätta vadsomhelst för vem de vill när de vill.

Distributionsmonopolet har fallit. Media kontrollerar inte längre vilka som får synas på scenen. Överallt i världen exploderar medborgarjournalistiken. Al Gore driver tv-kanalen Current TV, helt producerad av tittarna. I Sydkorea är webbtidningen Oh My News med 40 000 barfotajournalister en viktig röst i den politiska debatten. Bloggarna är bara början.

Uppenbarligen är det ett faktum som retar det journalistiska etablissemanget något alldeles oerhört. Hur ska mediescenen se ut om de som tillåts delta inte är VDN-märkta av journalister?

Eller är det i själva verket så att det inte bara retar journalister? Utan är rätt och slätt hotfullt? För det är ju en maktbas som är på väg att raseras. Och ingen etablerad makt har någonsin släppt ifrån sig sitt inflytande frivilligt.

Oavsett vad medieetablissemanget tycker är det här i alla fall en förlorad strid. Bloggen är inte död. Tvärtom. Vi ser visserligen en peak i läsandet av bloggar i Sverige. Men det handlar mer om att den första yran av att ha tillgång till en scen börjar mattas av. För att fortsätta locka publik måste bloggarna utvecklas, hitta nya tilltal och ämnen.

Och det kommer de att göra. I USA finns det i dag en blogg för varje stor mediesajt. Det finns politiska bloggar, nyhetsbloggar, skvallerbloggar, branschbloggar, vd-bloggar och modebloggar som har lika mycket inflytande som de traditionella mediekonkurrenterna. De drar lika mycket annonsintäkter på nätet som medieföretagen. Det finns blogghus, medieföretag med bara bloggare i sitt stall.

Och det finns förstås skandalbloggare, porrbloggare och rasistiska bloggare.

Jag tycker fortfarande inte att bloggandet är så dramatiskt. Det kommer att fortsätta utvecklas också i Sverige. Som alla i medier upptäcker bloggarna att nakenchocker säljer om man vill ha läsare. Men som alla i media också vet så kan man inte bara ägna sig åt nakenchocker om man vill ha ett reellt inflytande och trovärdighet.

I slutändan är det bra. I slutändan är det faktiskt en revolution. Antalet röster ökar, mediescenen demokratiseras.

Framför allt kommer vi inte att kunna göra något åt det, utan att dramatiskt förändra vår syn på yttrandefrihet. Och det tror jag inte Yrsa Stenius vill.


  • Skicka till en vän
  • Skriv ut
  • Dela med andra

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se

Livstidsstraffet måste vara kvar

  Folkpartidebattörer kritiska till det egna partiets planer Låt de grövsta brottslingarna sitta inne så länge som det behövs. DISKUTERA! 25

Så här kan Pernilla och Mirja få ett jobb

Läsarna Slopa deltidsregeln ”Slår sönder alla kontakter” 18
Debatt Karriärexperten: Unga vet inte hur man söker jobb. 27
Debatt Så räddar vi min stad Eskilstuna Maria Wetterstrand (MP): Satsa på att utbilda ungdomar. 25
DEBATT Sveriges unga har inte råd med fler ”skitår” SSU-ordföranden Jytte Guteland: Littorin agerar cyniskt och felaktigt 19
  ”Ut med gamla – in med unga” Läsarna: Sänk pensionsåldern för att få fler i arbete – här är läsarförslagen för att sänka arbetslösheten. 313
Är sänkt pensionsålder ett bra sätt att få unga i arbete?

Se resultat

Gårdsförsäljning av vin riskabel väg för Sverige

  EU-parlamentariker från S, KD, FP och MP i gemensamt upprop Försäljning utanför Systembolaget strider mot EU-avtalet. DISKUTERA! 13

Stoppa styrningen av föräldradagar, Folkpartiet!

DEBATT C: Ni kan inte kalla er ett liberalt parti om ni ställer er bakom kvotering Lös jämställdheten med morötter – inte piskor. DISKUTERA! 12
REPLIK ”Könsrollerna utgör hinder” FP: Jämställdhet mellan män och kvinnor är en central del av den liberala ideologin 1

Media klumpar ihop fans och huliganer

DEBATT Journalisten Martin Schori om svepande och okunnig kritik Stöter bort goda krafter som vill verka för förändring. DISKUTERA! 37

Visa oss respekt, Svenskt Näringsliv

  IF Metall: Vi ställde upp och tog smällen – och belönas med skamkampanj Efter den senaste tidens angrepp sätter vi ned foten. 51
Visar företagen för lite respekt för arbetarna?
Se resultat

Kunderna gisslan hos storbankerna

Har du funderat på att byta bank?
Se resultat

Jag har aldrig varit främlingsfientlig!

Debatt Bert Karlsson: Sluta förfölja folk med en åsikt i flyktingfrågan ”Om något inte görs konkret kommer Sverigedemokraterna att få betydligt fler röster i nästa val än vad dagens styrande politiker någonsin kan ana.” 50

”Varmt välkomna till Vellinge kommun!”

DEBATT Vellingebor skriver öppet brev till flyktingbarnen ”Vi hoppas att ni ska finna lugn och ro här efter allt som ni tvingats att genomleva.” 37
  Flyktingbarnen har flyttat in Barnen har anlänt till Hököpinge.
DEBATT Hanif Bali (M): Jag skäms över mina partivänner 70

”Tvinga inte ned MMA i källaren”

DEBATT Musse Hasselvall slår ett slag för kampsporten ”Granskningen är bra för oss”. 186
  Världens hårdaste kampsport på frammarsch i Sverige Hjärnforskaren i SVT: Så obehagligt att jag blir galen. OBS! Starka bilder!

”Att avslå hjälp till pappaledig är hårresande”

DEBATT Maria Abrahamsson och Gudrun Schyman i gemensam protest I dag diskuteras rullstolsburne Benny på nytt i Eskilstuna. 3
  Förlamad – får inte vara pappaledig ”Jag får inte ens möjligheten att vara pappa på egen hand” 67
Foto: JUPITER

Torskarna finns mitt ibland oss

  Fp-kvinnor om domen mot kommunalrådet ”Blomqvists människosyn hör inte hemma i Folkpartiet”

Jobbcoachning en viktig del i regeringens politik

Replik Hillevi Engström (M) om Aftonbladets avslöjande och S-kritiken Syftet är att renodla Arbetsförmedlingens verksamhet. 25
Replik Politiker kan inte skapa jobb Skattebetalarnas förening om satsningen på jobbcoacher 4
Debatt Österberg (S): Så låser vi upp dörren till arbetsmarknaden. ”Satsa på utbildning.” 33

Ditt land är även vårt, Åkesson

Replik Fyra muslimska riksdagsmän om Sverigedemokraternas syn på invandring ”Man kan inte generalisera utifrån etnicitet eller religion”. 79
Replik Olofsson vilse i fablernas värld Sverigedemokraternas Jimmie Åkesson svarar centerledaren 181
Debatt Är jag tillräckligt svensk, Åkesson? Läsaren om SD:s utspel 18

Revirpink bakom polisens fiasko

  Maria Abrahamsson (M): Slå ihop polismyndigheterna. 10
  Korseld med Carin Götblad Hon försvarar polisens agerande vid helikopterrånet.

Festhets ger unga ångest

Känner du dig pressad att festa i helgen?
Se resultat

”Naivt om u–länder”

Replik ”Växthusgaser känner inga nationsgränser” Uppsalainitiativet om en orimlig idé 1
Debatt U-länderna måste få öka sina utsläpp Walin och Krause: Inte klargjort att fattiga länder drabbas av klimatkrisen. 17

Läsarna rasar mot ombyggd fru

  Plastikkirurgen: Individen måste få bestämma ”Kirurgi uppfattas som de fulas revanch, varför skulle de inte få ta den chansen?” 65

Sluta sluddra om alkoholen

Debatt ”Allt fler chansar och kör” Sven Andréasson, Folkhälsoinstitutet, efter SVT-profilens rattfylla. 30
  SVT-profilen körde rattfull Rikard Palm träder fram: ”Det går inte att beskriva hur knäckt jag är”
Foto: AFP

”Yes we can” – retorisk perfektion

  Därför kallas Obama världens bästa talare Retorikexperten Elaine Bergqvist analyserar det legendariska talet punkt för punkt. 10

Läsarna ratar Ohlys nya företagarpolitik

  ”Ränderna går aldrig ur” Får Vänsterpartet förändras som andra partier? Diskutera! 30
Debatt ”Därför är V bra för småföretagarna” Ohly kommer ut som företagarvän 125
Vad tror du om V:s nya småföretagarpolitik?
Se resultat

C: Ge sämre lön till unga

  Jobba – för två tredjedelar av lönen Annie Johansson (C): Alternativet är att inte få något jobb alls. 146
  ”Nej till låglönejobb” Josefin Brink (V): Varför skulle unga attraheras av lägre löner? 35
  ”Arbetsrätten diskriminerar unga” Wykman (M): Varför ska akademiker ha privilegium? 18
Foto: Sanna Sjöswärd/Andreas Bardell

LO:s krav: Minst 620 kronor mer i månaden

Debatt   Rätt till heltid   Jämställdhetspott   Centrala avtal Här är hela listan över LO:s krav inför avtalsrörelsen. 47
Tror du att LO får igenom kraven?
Se resultat

BUP vill inte kännas vid sina misstag

  Sossarna erkänner sina misstag – BUP vill inte kännas vid frågan Tamas: Ledningens ovilja att diskutera visar tydligt behovet av en oberoende granskning. 16

Den som vinner TCO vinner valet

Debatt ”Våra medlemmar ser sig varken som höger eller vänster” Sture Nordh listar avgörande frågor för den attraktiva medelklassen. 9
Debatt ”Här finns jobben och tillväxten” Energipolitiken avgörande enligt företrädare för basindustrin 0

”Mona talar bäst till sina egna”

Debatt Sahlins största utmaningar Hur S-ledaren klarar kongressen avgör valet 2010. 35
Debatt Sahlin måste agera mot vapenexporten Svenska Freds anklagar S för flathet 27

TV: Här lämnar Bert intervjun

  ”Jag har inget med rasism att göra” Avvisar frågor om Ny Demokrati.
Debatt Mysrasism det verkliga hotet Bert Karlssons ”negerfräckisar” tidstypisk humor 130
Replik SD sprider mediernas myter ”Vi i Sverige”-bloggaren om Jimmie Åkessons retorik 52

Torbjörn Tännsjös retorik är fasansfull

  Människan blir inte lyckligare om bara A-barn föds ”Vi tar avstånd från den mardrömslika människosyn som Tännsjö förkunnar.” 16
  ”Det är inte fel att vilja ha perfekta människor” Filosofen Torbjörn Tännsjö om fosterdiagnostik 63

Dubbdäck

Därför är det bra att förbjuda dubbdäck

  Ulla Hamilton (M), miljö- och trafikborgarråd i Stockholm: ”80-90 procent av partikelutsläppen i Stockholm beror på dubbdäck”. 21
Är det rätt att förbjuda dubbdäcken?
Se resultat
Foto: Lina Boström Einarsson

”Vi är inte rädda för granskning”

Debatt SVT-chefer svarar moderata riksdagsmännen ”En sittande regering måste tåla tuffa tag”. 86
  "SVT är inte partiskt" Experten: Medierna är mer nyanserade i dag 8
  ”Nyheterna är vänstervridna” Moderater vill tillsätta utredning 442
Tycker du att SVT:s nyheter gynnar vänstern?
Se resultat

”Därför blev 'Inlåst' räddningen för oss”

Debatt Levi, 17, inlåst framför kameran i tolv dygn Mamma Helen: När samhället inte brydde sig sa vi ja till tv. 42
Debatt ”Hur pengarna satsas gör mig rädd” X-cons Peter Söderlund om industribygget runt kriminella. 5
  ”Jag är en vän av cyberrymden Ranelid om sina medievanor. 3
  Föräldraledigheten skall delas rakt av Folk skall få bestämma själva. 8
Mest läst på Debatt
1 DEBATT Därför har det blivit vaccinationskaos Dagens Medicins chefredaktör om den dåliga hanteringen av svininfluensan. 29
2 Livstidsstraffet måste vara kvar Folkpartidebattörer kritiska till det egna partiets planer 24
4 Gårdsförsäljning av vin riskabel väg för Sverige EU-parlamentariker från S, KD, FP och MP i gemensamt upprop 13
5 DEBATT Så här kan Pernilla och Mirja få ett jobb Hillevi Engström (M): Jobbcoachen kan hjälpa dem att lyfta fram sina bästa sidor 28
Mest kommenterat på Aftonbladet
1 Jan Björklunds Zlatan-groda Trodde att nationalhjälten invandrat från Balkan 138
2 Henry: Spela om matchen ”Naturligtvis skäms jag över det sätt som vi vann på” 115
3 ”Vi vill visst ha hit dem” Vellinge kommun svänger i flyktingfrågan 113
4 Mary Mårtensson ”Fler kommer bli livshotande sjuka och dö – och det går obarmhärtigt snabbt" 106
5 Får bakläxa om barnflicka Paret Bildt betalade varken skatt eller arbetsgivaravgifter för barnflicka 105
Mest läst på Aftonbladet
1 Resultat och direktrapporter Allt du behöver i Sportbladets superservice. 97
2 sundsvall Misshandlade 2-åring i affär Väktare chockades av vad han såg – en pappa som slog sin lilla son flera gånger
3 Försäkringen kan vara
helt värdelös
Nina får 0 kr för sin stulna Saab
4 Polisen: Vi har hittat Max byxor Småbarnspappan har varit försvunnen i över en månad
5 Berusade bärare tappade kistan Döttrar flydde gråtande från begravningen av sin pappa
  ”Läs på innan ni träffar kungen” Elisabeth Tarras-Wahlberg om hovreportrar 61
  Svensk torsk dumpas i havet” Isabella Lövin om överfisket 21
  Reblogga - vad är det? Läs om nyheterna på Aftonbladet Blogg.
  Ledare och signerat varje dag från Aftonbladets ledarredaktion.
Upp


Nyhetsredaktionen
Tjänstgörande redaktör: Anders Thoresson

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Redaktionschef: Lena Widman

Sajtchef: Sigge Ennart

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Lördag 09-11-21
Sök på Aftonbladet