Debattprofiler sidhuvudsbild

Tisdag 10-02-09
Sök på Aftonbladet
Publicerad: 2008-01-19
Textstorlek:
Normal text Stor text Extra stor text

Nu tar socialdemokraterna på allvar upp kampen mot sverigedemokraterna. I dag samlas partiet i Stockholm för att ta fram en ny strategi.

Sd:s politik ska bemötas med kunskap och argument, skriver socialdemokraternas partisekreterare Marita Ulvskog och partistyrelseledamoten Mats Johansson i en debattartikel på aftonbladet.se.

– Här måste vi vara självkritiska, sverigedemokraterna har alldeles för länge fått bedriva sin hetspropaganda utan att möta ett tillräckligt starkt organiserat motstånd från det demokratiska Sverige. Det måste vi nu ändra på, skriver Ulvskog och Johansson på aftonbladet.se.

”Vi ska bemöta sd:s hetspropaganda”

NYHETER-25s14-ulvskog-721_368
Martia Ulvskog (S).
Mats Johansson, partistyrelseledamot (s).
Mats Johansson, partistyrelseledamot (s).

Bloggat om artikeln

Visar inlägg från de 3 högst rankade bloggarna

  • Anmäl Sd i riksdagen eller inte - Reinfeldt måste ge besked

    Från bloggen: Peter Andersson - med rätt att tycka...
    18 jul 11:45

  • Anmäl Nazismen inom Sverigedemokraterna

    Från bloggen: Jinges Web och Fotoblogg
    29 jan 12:14

  • Anmäl Sossarna tar debatten med SD?

    Från bloggen: Svensson
    19 jan 17:37

Visa alla »

Vill du blogga om artikeln?

Blogga om artikeln

Länka till artikeln från ditt blogginlägg - kopiera den här adressen:

För att komma med i listningen här behöver du också ha presenterat din blogg på Bloggportalen Läs mer här!

Aftonbladet.se ansvarar inte för det som står i bloggarna.

Tillbaka

Socialdemokraternas partisekreterare Marita Ulvskog skriver på aftonbladet.se om partiets nya strategi mot sverigedemokraterna

På partikongressen 1978 sammanfattade Olof Palme en stor del av socialdemokratins budskap med: ”Det får inte finnas vi och de – det finns bara vi”. Idag, 30 år senare, finns all anledning att påminna om detta. Kärnan i det angrepp som olika högerextrema grupper nu riktar mot vår samhällsmodell är uppdelningen av människor i ett ”vi” och ett ”dom”. Oavsett om sverigedemokraterna hetsar mot invandrare, mot muslimer, eller i vissa kommuner mot samer är grundtanken den samma. ”Vi” har ett högre värde än ”dom”.

Vilka ”dom” är ändras med tidsandan. Sverigedemokraterna har sina rötter i den organiserade nazismen och fascismen. För partiets föregångare i olika nazistiska grupper var ”dom” judarna. Idag är ”dom” ofta muslimer eller homosexuella. Den underliggande uppdelningen är den samma.

Bekämpa högerextremismen

I dag, lördagen den 19 januari, samlas ett hundratal socialdemokrater från hela landet i riksdagshuset för en Demokratikonferens. Vi ska diskutera hur vi tillsammans ska bekämpa högerextremismen. Under många år hade vi strategin att tiga ihjäl exempelvis sverigedemokraterna. Vi byggde detta på den självklara analysen att vi inte ville ge ett litet och marginellt parti uppmärksamhet. I vår valanalys konstaterade vi att detta inte fungerat tillräckligt väl.

Vårt grundläggande förhållningssätt är enkelt. Vi vill inte ha något samröre med sverigedemokraterna. Vi samarbetar inte med dem, gör oss inte beroende av dem och stödjer inte deras politik. I grunden handlar det om människovärde. För oss är alla människor lika mycket värda och har samma rätt. För sverigedemokraterna är det skillnad på människors värde beroende på var de kommer ifrån, vad de tror på och vilken hudfärg de har. En avgrund skiljer deras värderingar från de värden som vi menar bygger ett gott samhälle. I den debatten kommer vi att finnas.

Den senaste veckan har frågan om att beräkna invandringens kostnader återigen lyfts i debatten. Det är ett bra exempel på hur sverigedemokraterna idag arbetar. Sverigedemokraterna har på sin hemsida färdigskrivna motioner som de kan lägga i de kommuner där de sitter. Den första är: ”Motion angående upprättandet av mångkulturellt bokslut”. Syftet med förslaget är inte att nå ny kunskap om vad exempelvis flyktingmottagande eller svenskundervisning kostar. Det vet redan varje kommunpolitiker. Precis som man vet vad den lokala fritidsgården eller äldreboendet kostar. Syftet är inte heller att ta reda på hur stort statens bidrag för flyktingmottagande är, för inte heller det är några hemligheter. Så vad är då syftet?

Sverigedemokraternas förslag

Sverigedemokraterna skriver i sin cirkulärmotion: ”Invandringen innebär dock inte bara ekonomiska bekymmer för kommunerna. Segregation, kulturkrockar och ökad brottslighet är andra följder.” Förslaget lyder: ”att kommunen årligen ska upprätta mångkulturellt bokslut, där invandrings- och integrationspolitikens konsekvenser för kommunens ekonomi, verksamhet och trygghet belyses.” På olika sätt läggs nu detta förslag runt om i landet.

Det är inte nytt i högerextrema kretsar att använda siffror på vad ”invandrings- och integrationspolitiken” kostar. Redan på samma kampanjsida som ovan nämnda motion har sverigedemokraterna svaret. Man skriver: ”den årliga kostnaden ligger någonstans mellan 30 – 150 miljarder kronor netto – varje år.” En annan populär siffra partiet använt är 267 miljarder. Ofta hör man motsvarande resonemang om att all statistik borde vara etniskt uppdelad. De ”mångkulturella bokslut” som sverigedemokraterna föreslår i kommunerna syftar till att visa på skillnaderna mellan ”vi” och ”dom”. Och inget annat.

Kan man räkna på vad en grupp människor kostar samhället? Vilka och vad ska det i så fall räknas på? Resultatet varierar om du räknar på kostnaden för svenskundervisningen eller om du också tar med skatteintäkten när de som gått utbildningen fått arbete eller startat ett nytt företag. Och vad kostar ”ökad brottslighet”, ”kulturkrockar” och ”segregation” som sverigedemokraterna vill räkna på? Det säger sig självt att alla sådana beräkningar grundas i godtycke. Och motiveras av främlingsrädsla snarare än kunskapstörst. Sverige har inte råd att ställa grupper mot varandra, det är genom att vi håller ihop som vårt land blir framgångsrikt.

Måste vara självkritiska

Sen inställer sig den mer principiella fråga som diskuterats i media den senaste veckan: kan man räkna människovärdet i kronor och ören, och vad får det i så fall för konsekvenser för vårt samhälle? Om man skulle göra motsvarande bokslut på andra grupper; funktionshindrade, pensionärer, cancersjuka, hur skulle vi se på det? Kan man överhuvudtaget räkna ut lönsamheten för en grupp människor? För de flesta är svaret självklart. Nej.

För sverigedemokraterna är detta en medveten strategi. Många tänker inte på det faktum att det redan framgår i varje kommunal budget vilka kostnader olika verksamheter har. Och att det som här föreslås är något helt annat. Alla känner inte ens till att det är en del av sverigedemokraternas strategi för att i förlängningen kunna påvisa etniska skillnader, och beskriva dem i kronor och ören. Frågan om ”mångkulturella bokslut” syftar, liksom resten av sverigedemokraternas politik, till att förstärka den uppdelning i ”vi” och ”dom” som Olof Palme för 30 år sedan varnade för.

Här måste vi vara självkritiska, sverigedemokraterna har alldeles för länge fått bedriva sin hetspropaganda utan att möta ett tillräckligt starkt organiserat motstånd från det demokratiska Sverige. Det måste vi nu ändra på.

För oss socialdemokrater finns det bara en väg att gå. Vi kan bara bekämpa sverigedemokraterna med kunskap och goda argument. Vår Demokratikonferens i helgen är startskottet på ett omfattande arbete i hela landet. För människovärde, mot högerextremism.

Marita Ulvskog

partisekreterare socialdemokraterna,

Mats Johansson

sammankallande i socialdemokraternas

arbetsgrupp för demokratidebatt


  • gilla artikeln
  • Skicka till en vän
  • Skriv ut
  • Dela med andra

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se

LO-medlemmar vinner visst på lägre skatter

REPLIK Jobbskatteavdraget inte bra för LO-familjen Wanja Lundy-Wedin: Avdraget är en skatt på pen- sionärer, sjuka och arbetslösa 322
  Sänkt skatt ger ett rättvisare Sverige Fredrik Reinfeldt: En LO-familj har nu 2 500 kr mer i plånboken varje månad 1385
Foto: Thinkstock

Datorsupport ska vara avdragsgillt

  Maud Olofsson: Hushållsavdraget skapar jobb – och helgmys ”Ska också omfatta hjälp att installera nya tv:n och datorn.” DISKUTERA! 48

Sluta skylla på den mobbade

  Barn- och elevombudet och Katarina Wennstam skriver tillsammans: Våldtäkt och mobbning enda övergreppen där offren får skulden. DISKUTERA! 49

Stoppa övervaknings- exporten till diktaturer

  Gun ”Farmor Gun” Svensson (PP): Försäljning av flygövervakning till Libyen bidrar till förföljelse av utsatta människor. DISKUTERA! 28
  Farmor Gun chattade: Fick min första dator av föräldrarna.
Foto: YOUTUBE

”Byggarbetarna borde hylla Youtube-klippet”

  Jonas Pettersson (C): Utländsk konkurrens ger högre bygglöner Felet är inte lata byggare – hela branschen står stilla. DISKUTERA! 107

Dolt kvinnoförakt hos maktens män

  Kvinnojourerna: Polisen måste ta itu med sin kvinnosyn Det syns inte utåt vem som våldför sig på en kvinna. DISKUTERA! 96

M har drivit mig från mitt hem

SLUTREPLIK Utförsäkrade Alexandra: Att offentligt anklaga mig för lögner är ett slag under bältet Er politik har gjort att jag gått från att vara sjuk till ”lat”. DISKUTERA! 225

USA styr i Haiti

  Jenny Nordberg: Politisk ideologi och ras lockar USA:s intresse Katastrofen bäddar för maktstrid i Washington. DISKUTERA! 26

Så slår de nya sjuka reglerna

  Murat måste sondmatas och Erika har brutit båda benen – båda är tillräckligt friska för att söka jobb Aftonbladet har tagit del av F-kassans nya regler för utförsäkrade. VAD TYCKER DU? DISKUTERA! 756
  Carinas händer är förstörda – hon ska ändå jobba Reumatikern Carina, 61, är utförsäkrad trots stor operation nästa vecka

LÄSARNA: F-kassan, ni är för hårda!

  "Ingen kan jobba med två brutna ben" Fyra av fem sågar Försäkrings- kassans nya policy för sjuka 63
Tycker du att försäkringskassans bedömningar är för hårda?
Se resultat

Fuska – och slipp bli utbränd

KRÖNIKA Martin Ezpeleta om svenskarnas osunda relation till arbete ”Vara duktig får inte kosta livet”. DISKUTERA! 60

Het debatt om burkan

  Reinfeldt visade kraftigt motstånd mot det heltäckande klädesplagget ”Jag tycker inte man ska röra sig ute i Sverige på det sättet.”
  Så var debatten Eva Buskas och Johanna Melén rapporterade. 409
Har du bestämt dig för vilket parti du ska rösta på?
Se resultat

”Sahlin vinner mest i radio”

  Retorikexperten Elaine Bergqvist: Om hon var lika sympatisk i rutan som i radio skulle Monas popularitet öka. 90
Sätt plus på Fredrik Reinfeldts insats i onsdagens debatt!
Se resultat
Sätt plus på Mona Sahlins insats i onsdagens debatt!
Se resultat

  Studenten Daniel: ”Reinfeldt tar hem segern för tredje gången i rad.”
  Arbetslösa Alexandra: ”Reinfeldt är en papegoja.”
  Pensionären Göran: ”Var fanns debatten om bostäder? Skola? Vård?”
  Mamman Sanna: ”Reinfeldt försvarar sig hela tiden med finanskrisen.”

Släpp SMHI:s klimatdata fria!

  Låt näringslivet fixa klimatbiffen Hamburgerdirektören: Livsmedelssektorn slipper för lätt undan 7
Saabs vd Jan-Åke Jonsson och Spyker Cars vd Victor Muller.
Saabs vd Jan-Åke Jonsson och Spyker Cars vd Victor Muller.
Foto: SEBASTIAN CHAABAN/ANDERS DEROS

Vd:n: ”Länge leve SAAB!”

JUST NU Spykers och SAAB:s vd togs emot som hjältar av de anställda Aftonbladets Sebastian Chaaban och Anders Deros i Trollhättan. 57
  Så mycket får du för din begagnade Saab Grattis! Nu ökar värdet!
  Så såldes Saab till Spyker Cars In i det sista var det osäkert 12
  ”Saab blir kvar i Sverige” Spykers VD:s löfte till Trollhättan
Kan du tänka dig att köpa en Saab i framtiden?
Se resultat

Smutsigt grepp av Moderaterna

Replik ”Sjuka” Alexandra vill inte försörja sig själv M: Själva frånvaron från arbete blir beviset på att man är ”sjuk” 234
DEBATT Vill du ha mitt utförsäkrade liv? Alexandra Johansson, 30 år: Allt jag fasade för har hänt 467
Foto: SCANPIX

Vattenfall försvårar byte av elbolag

  Kraftbolaget går emot branschens linjer. ”Respektera kundens vilja, Vattenfall!" 2

Mammas död måste bli en väckarklocka

  Mari-Louises son: Gå till botten med Försäkringskassans slarv Tvingades söka jobb trots sjukdom – tog livet av sig. DISKUTERA! 249

Läsarna: Be Alexandra om ursäkt, (M)!

Replik ”Sjuka” Alexandra vill inte försörja sig själv M: Själva frånvaron från arbete blir beviset på att man är ”sjuk” 234

HANDSKEN ÄR KASTAD

  Statsministerkandidaterna gör upp i valårets första duell Ställer sina tuffaste frågor till varandra – bara i Aftonbladet. DISKUTERA! 90
  Det här sa de – egentligen Retorikexperten Elaine Bergqvist följde debatten: Mona hade inga giftpilar i dag - bra! 44

– Använd din väska, Mona!

läsarna ger Sahlin tummen upp för dyrgripen till väska "Varför skall hon ligga under för jantelagen och gå klädd i säck och aska?" 267

Lyxväskan kostar en halv månadslön

  Den exklusiva presenten vållar het debatt: ”Det är en Louis Vuitton.” S-ledarens väska kostar en halv månadslön för många. Rätt eller fel? 478
Vem håller du med?
Se resultat
Hur mycket betalade du för din dyraste accessoar?
Se resultat

Jag ser hopp i de drabbades ögon

  FN-chefen Ban Ki-moon skriver själv om besöket i katastrofens Haiti De hoppas på arbeten, en framtid med värdighet där de kan bidra. 2
DEBATT Avskriv Haitis utlands- skuld! Landet förväntas betala 70 miljoner kr i ränta i år. 17

Barnsjukhuset anmält igen – för flickas död

  Ettåringen kom till Astrid Lindgrens barnsjukhus med akut lunginflammation Läkarna insåg allvaret först när hon fick hjärtestillestånd.
DEBATT Farligt att ta bort läkarnas ansvar Överläkare: Utredning föreslår att ansvarsnämnden skrotas – det skulle urholka patientsäkerheten. 8

Fetmaavgift är självklart för Finnair

  ”Det är precis som att man får betala extra för ett stort instrument” Men övriga flygbolag i Norden är skeptiska till avgift för överviktiga. 62
  Fritt fram för fetmaavgift i Sverige Diskrimineringslagen gäller inte på flygplan. 173
  Air France tvingar feta betala dubbelt Annars riskerar de att kastas av om planet är fullbokat. 256

Flygbolagen har glömt att vi är deras kunder

LISA MAGNUSSON Långa personer står väl näst på tur Ni ska få oss att trivas – inte bete er som något slags poliser. 62
Är det rätt att kräva dubbelt betalt av överviktiga flygpassagerare?
Se resultat

Förlåt oss, Alexandra

REPLIK Arbetsförmedlingen svarar på kritiken Vi beklagar det bemötande du beskriver 65
DEBATT Vill du ha mitt utförsäkrade liv? Alexandra Johansson, 30 år: Allt jag fasade för har hänt 467

Avslöja kulturelitens tafsande alfahannar

  Katarina Wennstam: Kvinnorna offras i den manliga genikulten Männens beteende ursäktas. DISKUTERA! 15
  Filmstjärnan tog mig i skrevet Skådespelerskan: Jag är inte ensam att ha drabbats av den unkna kvinnosynen. 41

Nej, vi vill inte sänka era löner

  Hillevi Engström (M) svarar LO om a-kassan ”Är inte tänkt att fungera som ett permanent försörjningsstöd”. 82
  LO: Regeringen vill sänka våra löner Politiken slår mot facket. 196

Bloggat om Afghanistan

  Många frågor

Ola Möller (S) skriver: ”Man kan fråga om Sverige ska använda sina militära resurser för att bekämpa talibaner och få ett svar. Man kan fråga om svenska skattemedel ska användas till att bygga upp ett land där Sverige inte deltagit i tidigare exploateringsvågor och få ett annat svar. Man också fråga om man tycker det är rimligt att svenska soldater dör i en insats utan synligt slut och få ett tredje svar.”

  Fult att ta politiska poäng

”Något som trupperna absolut inte är förtjänta av är att politiker ur olika grupperingar eller partier tar denna tragiska händelse som en förevändning för att vinna billiga politiska poäng. Det är nu de måste få känna att det soldaterna nu gör värdesätts och uppskattas av såväl Sveriges folk som de afghaner som vi är där för att ge en fredligare framtid.” skriver Tokmoderaten (M)


  Bloggredaktör: Ulrika Lundberg

KRÖNIKA Kallt krig mot kvinnan Vem finansierar imbecill ”forskning”? 57
KRÖNIKA Fuska – och slipp bli utbränd Svensk arbetsmoral osund. 60
KRÖNIKA Lite smuts gör valrörelsen roligare Läs Karin Magnusson. 35
Mest läst på Debatt
1 Mona Sahlin flörtar med extremisterna Johnny Munkhammar (M): Ohly vill införa Nordkoreas ekonomiska modell 571
2 EU vill hjälpa USA att spionera på dig Debattörerna: Stoppa SWIFT – EU:s gigantiska FRA-liknande projekt 52
3 Därför ska Sverige lämna Afghanistan Hans Linde, riksdagsman (V): 137
4 REPLIK LO-medlemmar vinner visst på lägre skatter Per Schlingmann (M): Hur rättvist är det av Wanja Lundby- Wedin att verka för höjda skatter för medlemmarna? 155
5 Därför ska Sverige stanna i Afghanistan Allan Widman riksdagsman (FP): 143
  Börja blogga - enklare än nånsin! Så startar du en blogg hos Aftonbladet.
läsardebatt Skandal att Kanal 5 trakasserar äldre damer på stan. 32
Mest gillat på Aftonbladet
1 Mona Sahlin flörtar med extremisterna Johnny Munkhammar (M): Ohly vill införa Nordkoreas ekonomiska modell 53
3 Därför ska Sverige lämna Afghanistan Hans Linde, riksdagsman (V): 29
4 Drömlottning för Sverige i EM-kvalet ”Holland passar oss” 26
5 15-åringens OS-klädchock Japanskans dräkt omdiskuterad 25
  Så var bloggåret 2009 Bloggvärldsbloggen blickar tillbaka.
  Jag blir addad, alltså finns jag Facebook-analys av Martin Ezpeleta.
Mest kommenterat på Aftonbladet
1 Mona Sahlin flörtar med extremisterna Johnny Munkhammar (M): Ohly vill införa Nordkoreas ekonomiska modell 571
2 Sverige röstade ja till köttklister Tillverkas av blod från ko eller gris – gör att köttbitar kan sättas ihop till hel filé 229
3 REPLIK LO-medlemmar vinner visst på lägre skatter Per Schlingmann (M): Hur rättvist är det av Wanja Lundby- Wedin att verka för höjda skatter för medlemmarna? 155
4 Därför ska Sverige stanna i Afghanistan Allan Widman riksdagsman (FP): 143
5 LENA MELLIN ”Som ägare är de så illa tvungna” Staten går in med en miljard i SAS 108
Mest läst på Aftonbladet
1 Klädchocken –  en bluff? ”Fotad på konstigt sätt” 33
2 JUST NU Bilden är sista spåret efter David 18-åringen spårlöst borta efter gymnasiefest - dykningar pågår i Varbergs hamnbassäng
3 Nioårig flicka fick ingen vård – dog Tandläkaren på Folktandvården i Norrköping ville inte operera – ansåg att flickans svenska var för dålig
4 Perrelli: ”Jag visste allt” Efter Nicolas relation med pr-kvinnan: ”Det har aldrig varit så över”
5 ”Gillar inte stilen” Gustafson slår tillbaka mot Sjöberg: 59
  Ledare och signerat varje dag från Aftonbladets ledarredaktion.
Upp


Nyhetsredaktionen
Tjänstgörande redaktör: Anders Thoresson

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Redaktionschef: Lena Widman

Tf sajtchef: Andreas Aspegren

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Tisdag 10-02-09
Sök på Aftonbladet